Kolagén pre ženy

Ak nášmu telu niečo chýba, vždy nám to dá nejakým spôsobom najavo. Rovnako je to i v prípade deficitu veľmi dôležitej látky, a to kolagénu. Nedostatok kolagénu u žien sa môže prejaviť napríklad horším stavom pokožky alebo častými bolesťami pohybového aparátu. A nielen to.

Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá je základnou stavebnou hmotou tkanív. Tvorí približne tretinu všetkých bielkovín v tele človeka, v koži dokonca až 70 percent. Kolagén sa nachádza vo všetkých tkanivách aj orgánoch, je súčasťou kože, kostí, svalov, šliach, zubov i medzibunkových priestorov. Pre správnu funkciu organizmu je jeho prítomnosť nevyhnutná. Práve kolagén je zodpovedný za biomechanické vlastnosti kostí, chrupaviek či šliach. Medzi tieto vlastnosti patrí pevnosť, pružnosť či odolnosť v ťahu. Dostatok kolagénu v tele udržiava naše kosti, pokožku, vlasy zdravé, pružné a mladé.

Za posledné roky sa však vynorilo mnoho kolagénov a ťažko sa zorientovať vo všetkých ponukách. Ktorý kolagén je pre vás ako ženu vhodný a ako konkrétne vám dokáže pomôcť?


Dozviete sa v tomto článku.

Potvrdené účinky kolagénu

Ak teda začnete telu dopĺňať kolagén v bioaktívnej hydrolyzovanej forme, po určitom čase spozorujete tieto konkrétne zmeny:

Kolagén vracia ženskej pleti sviežosť, pružnosť a mladý vzhľad

Ľudská koža je tvorená z 80% kolagénom, ktorý sa spolu s elastínom stará o jej hydratáciu a pružnosť. Bolo vykonaných niekoľko štúdií, ktoré potvrdili, že kolagénové peptidy nachádzajúce sa v hydrolyzovaných suplementoch môžu pomôcť spomaliť starnutie pokožky a zlepšiť jej hydratáciu. V jednej zo štúdií sa to preukázalo u skupiny žien užívajúcich hydrolyzovaný kolagén už po 8 týždňoch, v ďalšej dokonca po 4-týždňovom užívaní. Okrem toho má kolagén schopnosť podporovať produkciu ďalších proteínov, ktoré pomáhajú udržiavať štruktúru pokožky, napríklad elastínu či fibrilínu.

Hydrolyzovaný morský kolagén Inca Collagen

Ušetrite pri nákupe Inca Collagenu

Nakúpte teraz o 5€ výhodnejšie cez e-shop. Získate dopravu zdarma a tiež darček – balenie vitamínu C pre lepšie vstrebávanie.

Zadajte v e-shope kód: S01000666 a objednajte.

Kolagén zlepšuje kvalitu a rast vlasov

Vlasy sú tvorené keratínom, ktorý sa tvorí pomocou niekoľkých aminokyselín. Ich zdrojom je aj kolagén. Tak ako doplnenie kolagénu vplýva na pokožku, má pozitívny vplyv aj na vlasové folikuly, ktoré sa nachádzajú v pokožke hlavy. Vďaka tomu budú vlasy menej padať, menej sa štiepiť, nové vlasy budú zasa rýchlejšie rásť. Dámy poteší, že nebudú nachádzať v odtoku a na podlahe množstvo vypadaných vlasov, a môžu tiež spozorovať takzvané “baby hair” – rastúce nové vlásky viditeľné hlavne v okolí čela. Je to znak toho, že kolagén naozaj funguje a vlasy hustnú. Zdravé vlasy sú potom lesklejšie, pevnejšie a nemajú rozštiepené končeky.

 Kolagén pomáha aj nechtom

Podobné zlepšenie spozorujete aj na nechtoch, kde kolagén redukuje ich krehkosť. Ak sa vám v poslednej dobe lámali a nedokázali ste si ich vypestovať, teraz sa dočkáte krásnych pevných nechtov.

Ako inak vám kolagén ešte môže pomôcť?

 • napomáha pohybovému aparátu 
 • pomáha urýchliť hojenie po zlomeninách, pôrode či chirurgických zákrokoch
 • výrazne spomaľuje starnutie pokožky a zvyšuje jej elasticitu , čo je dobré najmä na pleť
 • vyhladí drobné vrásky a zosvetlí pigmentové škvrny
 • pôsobí ako účinná doplnková terapia pri liečbe celulitídy
 • účinkuje proti rozšíreným cievkam a striám
 • regeneruje a vyživuje nechty a vlasy,
 • pomáha vo väčšine prípadov akné

Kolagén je pre ženy vhodný aj po pôrode

O jeho pozitívnych účinkoch na celkovú rekonvalescenciu tela, zlepšenie vlasov, pleti a nechtov, sa už presvedčilo mnoho mamičiek. Príbeh jednej z nich prinášame v blogu. Lucia je matkou troch krásnych detí a kolagén užíva dlhodobo. Pomohol jej napríklad aj pri zrastaní maternice – čo je práve jedno z najlepších pozitív.

„Moja rekonvalescencia po tretej sekcii bola oproti prvým dvom oveľa jednoduchšia. Ja som sa dokázala úplne s prehľadom postaviť na nohy na druhý deň, doma som bola schopná fungovať normálne a nemala som taký problém so zubami, vlasmi, nechtami ani celkovým hojením rán,“ hovorí Lucia.

Ako to s kolagénom funguje?

 Ak by sme si to mali zhrnúť, kolagén pomáha konkrétne takýmto spôsobom na rozmanité následky spojené s tehotenstvom a pôrodom:

 •  Pomáha pri hojení pôrodných rán, a to tak, že obnovuje tkanivá napríklad aj v panvovom dne, brušných svaloch a maternici a samozrejme vo vrchných vrstvách kože. Rany po cisárskom reze, šitie po prirodzenom pôrode, toto všetko sa hojí s kolagénom podstatne rýchlejšie.V tomto procese výrazne pomáha aj zinok, ktorý znižuje odbúravanie kolagénu v opravovanom tkanive a tak urýchľuje hojenie. Kolagén spolu so zinkom sú teda skvelou dvojicou.
 • Pomôže pri hojení bolestivých bradaviek. Ach, to dojčenie – na jednej strane nepopísateľne silné momenty spojenia s bábätkom, na strane druhej opäť bolesť. Popraskané a bolestivé bradavky sú nepríjemnosťou, pri ktorej pomôže opäť kolagén. Spolu s kvalitnými krémami na bradavky.
 • Zlepšuje pokožku, vlasy a nechty. Tehotenské strie, ochabnutá a unavená pleť, lámavé nechty, vlasy bez života. Porodiť bábätko so sebou nesie aj takúto obeť. Ale nie je dôvod na zúfalstvo: účinky kolagénu na zdravie pokožky, a tým aj vlasov a nechtov sú vedecky potvrdené. Môže pomôcť aj pri zbavovaní sa strií a ochabnutej kože po tehotenskom brušku, má teda vplyv na celkovú regeneráciu kože tela.
 • Pomáha zlepšiť stav zubov a ďasien. O problémoch so zubami by mamičky vedeli hovoriť. Kolagén má dôležitú rolu pri ukotvení zubov v ďasnách. Doplnenie kolagénu je prevenciou proti hrozbe paradentózy.

Okrem toho kolagén pomáha:

 • navodiť lepší spánok. Obsahuje aminokyseliny, hlavne glycín, ktorého vplyv na lepšiu kvalitu spánku je vedecky potvrdený. Hoci si teda často nemôžete oddýchnuť tak dlho, ako by ste chceli, kolagén pomôže zlepšiť kvalitu i krátkeho spánku, vďaka čomu budete väčšmi nabitá energiou.
 • Podporuje funkciu štítnej žľazy. Tá má pre tehotné a dojčiace ženy veľký význam kvôli správnej hladine hormónov. Opäť tu zohráva úlohu glycín spolu s prolínom, ktoré sú súčasťou molekuly kolagénu. Môžu pomôcť napríklad pri odblokovaní štítnej žľazy, alebo tiež znižovať hladinu stresového hormónu kortizolu.
 • Podporuje zdravý metabolizmus a pomáha udržať správnu hladinu cukru v krvi. Opäť vďaka glycínu, ktorý by sa podľa vedcov mal stať súčasťou výživových doplnkov pre správnu funkciu metabolizmu.

Toto všetko sú benefity kolagénu, ktoré mamičky určite ocenia.

Hydrolyzovaný morský kolagén Inca Collagen

Ušetrite pri nákupe Inca Collagenu

Nakúpte teraz o 5€ výhodnejšie cez e-shop. Získate dopravu zdarma a tiež darček – balenie vitamínu C pre lepšie vstrebávanie.

Zadajte v e-shope kód: S01000666 a objednajte.

Ako nájsť najlepší kolagén pre ženu?

Nájsť ten najlepší kolagén na trhu nie je ľahké – ktokoľvek môže o svojom výrobku tvrdiť, že práve ten jeho je najlepší. Lenže a  chceme, aby ľudské telo prijatý kolagén využilo na maximum, musí byť v správnej forme a štruktúre, čo najviac podobný tomu ľudskému.

Mal by byť v bioaktívnej forme

Veľmi dôležité voliť formu bioaktívneho, teda “živého” kolagénu. Molekula kolagénu sa skladá z troch reťazcov, ktoré sú vzájomne prepletené a tvoria špecifickú štruktúru helixu. Pri výrobe účinného kolagénu je dôležité zachovať túto štruktúru, ktorá udržiava jeho biologickú hodnotu.

Bioaktívny kolagén ako výživový doplnok sa vyrába takzvanou studenou technológiou nazývanou hydrolýza. Ide o štiepenie molekúl kolagénu vodou na jednotlivé peptidy do podoby, ktorú naše telo dokáže lepšie absorbovať. Preto jedno z kritérií, podľa ktorých spoznáte naozaj kvalitný kolagén, je jeho označenie ako bioaktívneho a hydrolyzovaného kolagénu.

Kvalitný kolagén neobsahuje zbytočné prísady

Pred kúpou si pozorne naštudujte zloženie kolagénu. Najlepšie formy sú bez príchute a bez pridaných farbív, sú skrátka v najčistejšej možnej forme. Kvalitný kolagén v práškovej forme  je prakticky bezfarebný a bez chuti. Kolagén z rýb môže mať špecifickú arómu, vďaka ktorej ale viete, že ide o jeho čistú podobu, bez zbytočných úprav a dochucovadiel.

Mal by obsahovať dostatok účinnej látky

Ideálna denná dávka kolagénu vo forme výživového doplnku pre dospelého človeka sa pohybuje od 2500 do 3000 miligramov. Túto hornú hranicu je zbytočné prekonávať, toto množstvo telu úplne stačí na to, aby sa prejavili účinky. Naopak menej, než 1000 miligramov v dennej dávke neprinesie požadované benefity.

Hydrolyzovaný morský kolagén Inca Collagen

Ušetrite pri nákupe Inca Collagenu

Nakúpte teraz o 5€ výhodnejšie cez e-shop. Získate dopravu zdarma a tiež darček – balenie vitamínu C pre lepšie vstrebávanie.

Zadajte v e-shope kód: S01000666 a objednajte.

Je lepší živočíšny alebo morský kolagén?

 Toto je ďalšia otázka, ktorú rieši mnoho žien, keď hľadajú kolagén. Z hľadiska štruktúry kolagénu je to podľa odborníkov iba vec preferencií, ktorý z nich si vyberiete. Kolagén je skrátka kolagén bez ohľadu na to, odkiaľ je. Sú tu však určité detaily, podľa ktorých sa môžete rozhodovať.

Výhodou morského kolagénu je to že je vývojovo “starý”, teda nie je spojený s mnohými ďalšími podpornými molekulami. Keď sa rozštiepi na fragmenty, výsledný roztok nie je znečistený fragmentmi iných molekúl. Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že kolagén vyrábaný z vedľajších produktov rýb – plutiev, kože a šupín – so sebou nesie menšie riziko prenosu chorôb a vyznačuje sa aj lepšou vstrebateľnosťou, než bravčový či hovädzí kolagén. Znamená to lepšie trávenie a rýchlejší účinok.

Okrem toho, pri výrobe hovädzieho a bravčového kolagénu môže nezriedka dochádzať k ničeniu proteínov kvôli nešetrnému procesu chemického a enzymatického spracovania. Morský kolagén sa naproti tomu získava jednoduchšie a je aj stabilnejší.

Dôležitá je forma kolagénového prípravku

Už vonkoncom nesiahajte po lacných kapsulách. Tabletkové formy obsahujú všetko možné od zahusťovadiel, emulgátorov, farbív a stabilizátorov, dokonca sa môžete stretnúť s prípravkami, v ktorých ani nie je hydrolyzovaná forma kolagénu. Zväčša bývajú veľmi lacné (môžu si to dovoliť, keďže neprešli procesom, ktorý zachová kolagén v potrebnej štruktúre).

Kolagén do tela dostanete najefektívnejšie tak, že ho vypijete. V hydrolyzovanej forme prášku rozpustnej vo vode tak najrýchlejšie preniká cez steny tenkého čreva až do organizmu.

Takže dámy, práve ste spoznali ten správny kolagén od Inca Collagen, ktorý už skúsili a spoznali mnohé známe osobnosti a užívajú ho napríklad Jana Pištejová, Sisa Sklovská či slovenská reprezentantka v biatlone Veronika Machyniaková.

PS: Na záver však dodávame, že Inca Collagen je samozrejme aj pre mužov, aby boli silnou a zdravou oporou pre svoje krásne partnerky. 

 

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×