Kolagén vo forme výživového doplnku je veľkým hitom a my sa tomu vôbec nečudujeme. Kto spoznal fantastické účinky kolagénu na vlastnej koži, vlasoch či kĺboch, ostáva mu verný. Elixír mladosti, ako sa kolagénu často hovorí, v ľudskom tele pôsobí ako spojivo - lepidlo buniek, ktoré zabezpečuje pružnosť kĺbom, komplexná bielkovina, ktorá vyhladzuje, spája, spevňuje pokožku a spolu s tým slúži aj ako živina pre vlasy či nechty.

Ale nie je kolagén ako kolagén. Ten, kto ho ešte neužíval a chcel by začať, si väčšinou kladie tú istú otázku: ktorý kolagén, a v akej forme, si mám zaobstarať?

Na trhu je množstvo výživových doplnkov s kolagénom, preto výber nie je jednoduchý. Kolagén často kúpite vo forme prášku, ktorý sa rozmieša v pohári vody či džúsu, čo sa považuje za najlepšiu formu. Dostupné sú aj kolagény vo forme tabliet, ktoré sa zapíjajú. V poslednom čase sa k slovu dostáva aj tekutý kolagén, ktorý je už namiešaný ako roztok. Býva prezentovaný ako kolagén pohodlný na užívanie, keďže ho nie je potrebné už s ničím miešať a zapíjať. Ale je takýto doplnok skutočne účinný? Odpoveď na túto otázku vám ponúkne nasledujúci článok, v ktorom pôjdeme naozaj do detailov, vychádzajúc z odborných zistení.

[anchor-h2]

Bez kolagénu sa nezaobídeme

Poďme ale najprv po poriadku a pripomeňme si dôležitosť kolagénu v ľudskom tele. Tento proteín sa v mladom organizme tvorí automaticky. V detskom veku ho máme dostatok, je to práve kolagén, ktorý je zodpovedný za ružové okrúhle líčka a jemnú pružnú pokožku. Zabezpečuje tiež pohyblivosť kĺbov, nachádza sa v chrupavkách, väzoch, šľachách, kostiach, pôsobí ako mazivo v kĺboch. Podporuje tiež bunky, ktoré tvoria tkanivá v celom tele. Cez pokožku využívajú kolagén aj naše vlasy a nechty. Ak by sme to mali vyjadriť v číslach, tak

  • kolagén tvorí až 30% všetkých bielkovín v našom tele,
  • 70% celkového kolagénu v tele sa nachádza v sušine kĺbových chrupaviek,
  • tvorí 75-80% buniek ľudskej kože.

V rôznych tkanivách živočíchov sa nachádzajú rozličné typy kolagénov, aktuálne poznáme asi 27 z nich. Pre ľudský organizmus sú najpodstatnejšie prvé štyri typy kolagénov. Molekulu kolagénu tvorí asi 19 aminokyselín, každá z nich má v tele svoju dôležitú funkciu.

To všetko za ideálnych podmienok, teda ak je kolagénu v tele dostatok. Ľudský organizmus si však kolagén tvorí v dostatočnom množstve iba do určitého veku. Potom začína jeho produkcia postupne klesať, podľa výskumov je to až o 1-1,5% ročne. To znamená, že vo veku 40 - 45 rokov si ho už telo takmer netvorí. Výsledok? "Objavujú sa prvé príznaky starnutia organizmu – prvé vrásky, pokožka stráca svoju elasticitu a pevnosť za ktoré je zodpovedný najmä kolagén typu I., a okrem iného sa zhoršuje aj kvalita nechtov a vlasov. Samozrejme nastáva aj pokles ostatných typov kolagénu, hlavne typu II., čo môže viesť k zníženiu pružnosti šliach, svalov, kostí, a tak sa zvyšuje pravdepodobnosť zranenia, artrózy alebo artritídy," vysvetľuje Doc. RNDr. Ingrid Tumová z Katedry farmakológie a toxikológie Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave.

Navyše, proces tvorby vlastného kolagénu môžu brzdiť aj negatívne vplyvy: nezdravá životospráva, nadmerné vystavovanie sa slnečnému UV žiareniu, fajčenie, stres, nadmerná konzumácia alkoholu… skrátka všetky tie neresti, ktorým počas života podliehame. Reálne to teda znamená, že môžeme mať nedostatok kolagénu už aj v 23 rokoch, ak je náš životný štýl bujarý a nezdravý.

Čo s tým? Samozrejme je lepšie obmedziť negatívne vplyvy tak, ako je to len možné, no aj za ideálnych okolností kolagén strácame. A tu vstupujú do príbehu výživové doplnky.

Ak si na užívanie vyberieme skutočne kvalitný kolagén, akým je aj Inca Collagen, môžeme si efektívne kompenzovať prirodzený úbytok tejto bielkoviny. Benefity sú obrovské:

Kolagén môže pomôcť posilniť celý pohybový aparát, to znamená, že vďaka tomu telo lepšie zvládne bežnú, ale i nadmernú záťaž, pomáha znížiť riziko poranení kĺbov, šliach, svalov, pomôže aj pri pri rekonvalescencii po rôznych zraneniach, napomáha regenerácii svalových tkanív.

Pôsobí ako prevencia rôznych pohybových ochorení a môže tiež pomôcť pri ich liečbe.

Pomáha pri prevencii starnutia pleti a pri jej omladení. Dostatok kolagénu robí pružnú, sviežu a mladistvo vyzerajúcu pleť, hydratuje, vyhladí jemné vrásky, zamedzuje tvorbe nových.

Zlepšuje rast vlasov a podporuje ich kvalitu, pretože ak je v koži dostatok kolagénu, majú z toho prospech aj vlasy. Kolagén obsahuje dôležité aminokyseliny, ktoré si telo cez kožu berie na tvorbu vlasového keratínu. Ten je tým kvalitnejší, čím lepšie živiny získava. Je preto účinnou cestou, ako zastaviť vypadávanie vlasov, zlepšiť ich kvalitu, prípadne ho možno užívať ako prevenciu a súčasť starostlivosti o vlasy.

Pomáha aj na nechty, kolagén podobne ako pri vlasoch telo využíva na tvorbu kvalitných, pevných nechtov. Problémy akými sú lámavé nechty, mäkké a štiepajúce sa nechty sú často dôsledkom nedostatku živín v nechtových lôžkach, teda v koži, ktorej základnou stavebnou bielkovinou je kolagén.

Inca Collagen je výborný pomocník v lete. Aby sme sa nespálili, je dôležité vedieť, ako sa správne opaľovať. Kolagén pomáha pokožke zvládať účinky slnečného žiarenia, pomáha aj pri hojení pokožky, ak si ju spálite, a opálenie vďaka nemu vydrží dlhšie. Vie to aj známa slovenská návrhárka Jana Pištejová: