Účinky kolagénu

Množstvo ľudí si stále celkom neuvedomuje pozitívne účinky kolagénu. Jeho význam v ľudskom tele je obrovský: veď si len pripomeňme, že tvorí najväčšiu časť bielkovín, až 30 percent. Navyše je to vývojovo jeden z najstarších stavebných prvkov, ktorý tvorí základ pohybového aparátu u cicavcov. Ak je kolagénu dostatok, telo funguje ako má a prejaví sa to aj navonok v podobe benefitov pre krásu. Najväčším problémom je to, že už po 25. roku života sa zásadným spôsobom znižuje tvorba vlastného kolagénu v tele. Musíme mu preto k tvorbe dopomôcť.

Kolagén má na telo človeka veľké množstvo potvrdených účinkov:

 • podporuje zdravie kĺbov a pohybového aparátu
 • pomáha znížiť bolestivosť kĺbov u aktívne športujúcich ľudí
 • posilňuje pokožku, zvyšuje jej elasticitu a hydratáciu
 • spomaľuje starnutie pleti, eliminuje tvorbu vrások
 • pomáha zlepšovať kvalitu vlasov a nechtov
 • pomáha regenerácii kĺbov, šliach a kostí

Zdravá a vyvážená strava dokáže veľa, no pre získanie dostatočného množstva kolagénu to nemusí stačiť. Pre pochopenie tejto problematiky je nutné poznať všetky vedecké fakty o jeho účinkoch. Preto si teraz vysvetlíme, ako kolagén funguje, jeho zloženie, odporúčanú dennú dávku, a podrobne si rozoberieme každý z jeho účinkov.

Čo je to kolagén

Kolagén je jednou zo základných stavebných bielkovín v ľudskom tele. Spája bunky tkanív, šliach a kostí a až 70% jeho celkového množstva sa nachádza v sušine kĺbových chrupaviek. Kolagén tvorí až 80% ľudskej kože. Nachádza sa tiež v krvných cievach, očnej rohovke a v zuboch.

Významná je jeho rola v pohybovom aparáte. Chrupavky sú pevne a flexibilné tkanivá obsahujúce samotné bunky a medzibunkovú hmotu (extracelulárny matrix). Na dostatočnú výživu chrupavky je potrebný adekvátny obsah vody. Amorfný obsah chrupavky potrebuje na udržovanie obsahu vody neporušenú čistú štruktúru vytváranú kolagénom. Chrupavka musí znášať počas života človeka obrovskú záťaž, preto vedie nedostatok kolagénu k mikrotrhlinám a k následným problémom s pohybovým ústrojenstvom.

Molekula kolagénu je zložená z 3 prepletených reťazcov tvoriacich štruktúru takzvaného helixu. Práve tejto štruktúre vďačia chrupavkové tkanivá za svoju pevnosť a odolnosť. Súčasťou molekuly kolagénu je 19 aminokyselín.

Dá sa teda povedať, že v tele živočíchov a ľudí funguje kolagén ako lepidlo, podporujúce prácu buniek v tkanivách. Nie nadarmo získal svoj názov. Vedeli ste, že pochádza z gréckeho slová “kólla”, ktoré v preklade znamená lepidlo?

Typy kolagénov

V súčasnosti poznáme 27 typov kolagénov, ktoré sa nachádzajú v rôznych živočíšnych tkanivách. Pre ľudské telo sú však najdôležitejšie prvé tri typy.

Typ I.: tvorí najväčšiu časť kolagénu v ľudskom tele, až 90%. Pozostáva z hustých vláken, ktoré tvoria štruktúru kože, kostí, šliach, vláknitej chrupavky, spojivových vláken a zubov.
Typ II.: Tvoria ho voľnejšie vlákna, nachádzajúce sa v elastickej chrupavke, ktorá má za úlohu tlmiť nárazy v kĺboch.
Typ III.: Tvorí štruktúru svalov, orgánov a tepien, nachádza sa v rýchlo rastúcich tkanivách. Tento typ je súčasťou hlavne mladých organizmov a neskôr ho postupne nahrádza kolagén typu I.

Ďalej možno zmieniť ešte kolagény typu IV. a V., ktoré sa nachádzajú v rôznych membránach, na povrchoch buniek, vo vlasoch a placente. Vo výživových doplnkoch sa ale vyskytujú väčšinou tie, ktoré ľudské telo najviac potrebuje, teda prvé tri typy.

Ako je to s produkciou kolagénu

Mladé telo si kolagén tvorí samo, no už po 25. roku života sa zásadným spôsobom znižuje tvorba vlastného kolagénu produkcia klesá, a to o jedno až 1,5 percenta každým rokom. Po 45. roku sa už kolagén takmer netvorí. Dopĺňanie kolagénu priebežne by malo byť preto v záujme každého človeka, ktorý si chce čo najdlhšie zachovať zdravé telo s funkčným pohybovým aparátom, zdravou pokožkou a vlasmi či nechtami.

Kolagen Inca Collagen

Ušetrite pri nákupe Inca Collagenu

Nakúpte teraz o 5€ výhodnejšie cez e-shop. Získate dopravu zdarma a tiež darček – balenie vitamínu C pre lepšiu syntézu kolagénu.

Zadajte v e-shope kód: S01000666 a objednajte.

Čo všetko ovplyvňuje tvorbu kolagénu v ľudskom tele? Naše telo ho vytvára ako prokolagén, jeho základnú formu, tvorenú aminokyselinami glycínom a prolínom. Potrebuje však na to vitamín C. Ak by ste teda chceli zvyšovať tvorbu kolagénu bežnou stravou, v prvom rade potrebujete dostatok vitamínu C – v ovocí a zelenine. Môžete sa tiež zamerať na získanie prolínu, glycínu a medi. To všetko s prísunom dôležitých bielkovín, ktorých zdrojom je mäso, hydina, morské plody, mliečne výrobky, rastlinné proteíny ako je sója a ďalšie strukoviny. Podľa receptov starých materí má byť zdrojom kolagénu vývar z hovädzích či hydinových kostí, želatína, aspik, či huspenina.

Avšak kolagén v tejto prirodzenej forme ľudské telo veľmi zužitkovať nevie, jeho molekula je priveľká a ťažko sa vstrebáva. Na doplnenie kolagénu sú preto lepšie hydrolyzované, teda štiepené formy kolagénu. Presne také, ako sa nachádzajú v kvalitných výživových doplnkoch typu Inca Collagen.

Podobne je to s vitamínom C. Hoci jeho skvelým zdrojom je napríklad paprika, chren, citrusy, kivi, rôzne zelené vňate a kapusta či kel, pre dostatočnú dávku najlepšie poslúži suplementácia. Telo si nedokáže vytvoriť zásobu vitamínu C, takže pre správne fungovanie imunitného systému a dobrú syntézu kolagénu potrebuje jeho pravidelný denný prísun. Ani s vitamínom C to netreba preháňať, lebo nadbytok ľudské telo jednoducho vylúči v moči.

Naopak, faktory, ktoré kolagén v tele ničia, alebo zamedzujú jeho tvorbe, sú:

 • konzumácia nadmerného množstva rafinovaných sacharidov a cukru – tieto látky prakticky znemožňujú rekonštrukciu kolagénových buniek, za bežných okolností má kolagén schopnosť sám sa “opraviť”
 • nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez adekvátneho ochranného faktora v telových mliekach a opaľovacích krémoch – znižuje produkciu nového kolagénu
 • fajčenie – veľmi zásadný faktor, pri ktorom sa rapídne znižuje tvorba kolagénu. Môže to viesť k zhoršeniu hojenia rán a skorému výskytu vrások.

Základom pre zachovanie kolagénu v tele je teda vyhýbať sa spomínaným rizikovým faktorom.

TIP: Nie ste si istí, či vaše telo produkuje dostatok kolagénu? Otestujte sa!

Ako dostať do tela kolagén?

Kolagénové suplementy v bioaktívnej forme slúžia ako skvelý prostriedok na doplnenie ubúdajúceho kolagénu. Kolagén nájdeme aj v živočíšnej strave, jedná sa však o denaturovanú formu, ktorá je pre ľudské telo málo účinná. Oveľa účinnejšie je dostať kolagén do tela vo forme kolagénového hydrolyzátu, ktorý je bioaktívny, šetrne štiepený a ideálne 100% čistý bez prímesí a aróm.

Osvedčenou dlhoročnou značkou s množstvom pozitívnych skúseností je morský hydrolyzovaný Inca Collagen v prášku. Je to kolagénový hydrolyzát, teda molekuly kolagénu z morských rýb štiepené veľmi šetrne na kolagénové peptidy, ktoré si zachovávajú svoju bioaktívnu formu. Znamená to, že peptidy majú prirodzenú štruktúru helixu (prepletených reťazcov) a tým je zaručená maximálna možná miera prieniku do tela. Takýto kolagénový hydrolyzát sa štiepi špecifickými enzýmami za studena, neprevára sa, a výsledné peptidy je ľudské telo schopné spracovať a vytvoriť si nový kolagén.

Na čo je dobrý kolagén

Kolagén je stavebná bielkovina, ktorá udržuje pružnosť mäkkých tkanív, najmä chrupaviek, svalov, šliach a kože. Je zodpovedný aj za pevnosť a odolnosť kostí a zubov. Je to molekula spájaná s krásou práve pre jej výnimočné schopnosti zachovať ľudskému telu mladosť – či už po stránke fyzickej aktivity, alebo fyzického vzhľadu.

Stručne povedané, kolagén je ako životabudič. Dokáže pomôcť na:

 • problémy s pohybovým ústrojenstvom – boľavé kosti, kĺby, slabnúce chrupavkové tkanivá, náchylnosť na rôzne zranenia už aj pri celkom bežných aktivitách,
 • problémy s pleťou – ochabnutosť, únava pleti, vznikajúce vrásky, suchá pleť, pleť bez života,
 • problémy s kožou – horšie sa hojace zranenia a kožné choroby, vznikajúce strie,
 • problémy s vlasmi – vypadávanie vlasov, suché a lámavé vlasy, štiepiace sa končeky,
 • problémy s nechtami – krehké nechty, ktoré sa okamžite lámu, tvrdé nechty, štiepiace sa nechty.

Dopĺňanie kolagénu dokáže veľmi efektívne týmto problémom zamedziť, a v prípade existujúcich prejavov ich môže stlmiť a priblížiť telo späť ku kondícii z mladšieho veku.

Vidno teda, že kolagén je účinný tak pre bežných ľudí s priemernou fyzickou aktivitou, ako aj pre športovcov kvôli zvýšeným nárokom na kĺby, kosti a chrupavky. Dokáže pomôcť aj pri vážnejších ochoreniach pohybového aparátu. Rovnako tu neplatia vekové obmedzenia, i keď v tínedžerskom veku ho za normálnych okolností určite dopĺňať nemusíte. Preventívne ho ale môžete začať užívať už okolo 25. roku, kedy začína jeho prirodzená produkcia klesať.

Ako pomáha kolagén?

Pravidelným doplňovaním kolagénu vo forme kvalitného výživového doplnku si dokážeme udržiavať zdravú a elastickú kožu, zdravé vlasy a nechty, pohyblivé kĺby bez bolestí a podporiť aj celkovú regeneráciu tela. Kolagén pomáha tiež k zotaveniu tela po operácii alebo zraneniach, pretože môže prispieť k hojeniu rán a jaziev.

Dôležité je však vybrať si spomedzi dostupných výživových doplnkov najlepší kolagén, ktorý skutočne funguje. Jeho účinnosť závisí do obrovskej miery od spôsobu výroby a zloženia.

Aký kolagén užívať?

Prečo by ste si mali vybrať Inca Collagen

Za skutočne kvalitný a účinný sa považuje práve Inca Collagen, a to z týchto dôvodov:

 • Vyrába sa šetrne pomocou špecifickej enzymatickej hydrolýzy za studena – nedochádza k degradácii molekuly kolagénu pri jej štiepení na fragmenty. Výsledné naštiepené fragmenty sú stále v telu prirodzenej podobe so zachovanou štruktúrou helixu.
 • Vyrába sa z kvalitných zdrojov. Podľa odborníkov sú práve morské ryby vynikajúcim zdrojom kolagénu, a Inca Collagen používa vedľajšie produkty najkvalitnejších morských rýb: “Výhodou rybieho kolagénu je to, že je to kolagén vývojovo starý, to znamená, že nie je spojený s radom ďalších, podporných biomolekúl. Rozštiepi sa teda na fragmenty a výsledný roztok nie je znečistený fragmentmi iných molekúl,“ vysvetľuje biochemička Dagmar Petrová.
 • Je čistý a bez príchute, arómy a akýchkoľvek iných prímesí. Inca Collagen si zakladá na čistote a nemaskuje prirodzenú arómu rýb žiadnymi príchuťami. To je dôkazom, že ide o kvalitný kolagén. Arómy a prímesi môžu totiž kolagénovú molekulu degradovať. Doplĺňa opäť doktorka Petrová: “Fragmenty kolagénu môžu s rôznymi prímesami reagovať tak, že sa prímesi niekde na fragmenty uchytia. Táto väzba a to, či k tomu dôjde, závisí na type prímesi a na charakteristike prostredia. Táto väzba sa môže v žalúdku rozpadnúť, ale nemusí. Ak prímesi zostanú uchytené, môžu obmedzovať absorpciu. Po prechode do krvného riečiska môžu obmedzovať prienik do buniek, ktoré majú potenciál k spracovaniu fragmentov kolagénu.”
 • Práškový Inca Collagen je rozdelený do presných denných dávok, pričom každé zlaté vrecúško s dennou dávkou obsahuje presne 3000 mg kolagénu. Z vedeckého hľadiska ide o ideálnu dávku, takú, ktorá výborne účinkuje a zároveň jej nie je zbytočne priveľa. Kolagén, tak ako aj iné živiny, totiž potrebuje na svoj presun v krvnom obehu transportnú látku. Ak jej nie je dostatok, fragmenty kolagénu ostanú nevyužité. “Tento transportný systém má pre svoju látku len určitú kapacitu. Čo naberie, to chráni a dopraví na miesto použitia. Čo nenaberie, je bez ochrany vystavené pôsobeniu hydrolytických (rozkladacích) enzýmov a skončí bez účinku. Účinné množstvo kolagénu bude vždy závisieť na kapacite jeho transportnej bielkoviny a ak dostane organizmus viac, proste ho nevyužije. Od určitého denného príjmu ďalšie zvyšovanie dávky nevedie k lepším výsledkom,” uzatvára doktorka Petrová.
 • Obsahuje až tri typy kolagénov: kolagén I., II., III.

Kolagén 4+1

Aj zvieratká potrebujú kolagén. Ku 4 baleniam Inca Collagenu získate 1ks Incapet Collagenu pre vášho domáceho miláčika ako darček. Pridajte mu kolagén do jeho obľúbeného krmiva a sledujte účinky.

Odborné fakty sú jedna vec, ale najlepším dôkazom sú samotné recenzie reálnych užívateľov. A tých má Inca Collagen obrovské množstvo:

“Zatiaľ užívam druhé balenie Inca Collagenu a som s ním nadmieru spokojná. Už teraz vidím výsledky – mám jasnejšiu a napnutejšiu pleť, menej vrások i ostatných nedokonalostí. V prvom rade som ho ale začala užívať kvôli vypadávaniu vlasov a ich zlej kvalite. Už po takomto krátkom čase mi vlásky zhustli a prestali sa lámať,” hovorí spokojná zákazníčka Pavla Rovná.

“Som veľmi spokojná a milo prekvapená, unavená,mdlá pleť po 1 balení žiarila a bola napnutá, menej aj bolí chrbát a hlavne sa cítim menej unavená, vlasy prestali vypadávať teraz po 3 balení. Za mňa jednoznačne super výrobok, treba len trpezlivosť a vydržať, výsledky sa určite dostavia. Mám to odskúšané na vlastnej koži tak viem, že sa oplatí,” dodáva Michaela Kušnírová.

“Len vám chcem dať vedieť, že mi prišlo dnes už druhé balenie Inca Collagenu, som maximálne spokojná, neviem či je to ešte možné po mesiaci užívania, ale ozaj sa mi zlepšila pleť a aj vlasy sa mi konečne začínajú prebúdzať k životu, tak s kúrou pokračujem ďalej,” hovorí zákazníčka Kvetka Pagáčová.

Inca Collagen vyhráva testy nezávislých hodnotiacich webov

Príkladom je kombo.sk, alebo fitnessrevolution.sk:

“Prípravok Inca Collagen má v súčasnosti množstvo spokojných zákazníkov a veľa pozitívnych recenzií, ktoré dokazujú jeho fungovanie (recenzie užívateľov na Heureka.sk).” (kombo.sk)

“Najviac však hovoria za seba desiatky recenzií spokojných zákazníkov, ktorí mali po jeho užívaní viditeľné výsledky. Také množstvo som nenašiel pri žiadnom inom kolagéne.” Fitnessrevolution.sk

Potvrdené účinky kolagénu

Ak teda začnete telu dopĺňať kolagén v bioaktívnej hydrolyzovanej forme, po určitom čase spozorujete tieto konkrétne zmeny:

Kolagén vracia pleti sviežosť, pružnosť a mladý vzhľad

Ľudská koža je tvorená z 80% kolagénom, ktorý sa spolu s elastínom stará o jej hydratáciu a pružnosť. Bolo vykonaných niekoľko štúdií, ktoré potvrdili, že kolagénové peptidy nachádzajúce sa v hydrolyzovaných suplementoch môžu pomôcť spomaliť starnutie pokožky a zlepšiť jej hydratáciu. V jednej zo štúdií sa to preukázalo u skupiny žien užívajúcich hydrolyzovaný kolagén už po 8 týždňoch, v ďalšej dokonca po 4-týždňovom užívaní. Okrem toho má kolagén schopnosť podporovať produkciu ďalších proteínov, ktoré pomáhajú udržiavať štruktúru pokožky, napríklad elastínu či fibrilínu.

Výsledkom je vypnutejšia, zdravšia a hydratovanejšia pleť. Vrásky sa tvoria menej alebo vôbec a tie menšie sa vyhládzajú. Môže dôjsť aj k zlepšeniu akné, hojeniu jazvičiek po akné alebo zmierneniu príznakov atopickej, suchej a šúpajúcej sa pokožky.

Kolagén pomáha aj pri takzvanom maskné, čo je problematická pleť vyskytujúca sa v súvislosti s nosením rúška alebo ochrannej masky. Zíde aj v lete pri opaľovaní. Podporuje ochranu buniek, hydratuje a regeneruje pokožku počas vystavenia slnečným lúčom. Odmenou je potom zdravé opálenie, ktoré dlho vydrží.

“Pleť je lepšia, a to som stále mala problémy s akné. Tieto zmeny sa dostavili po cca 30 dňoch užívania Inca Collagenu.” Blogerka Livka Gaľová

PREČÍTAJTE SI: Ako nájsť najlepší kolagén na pleť + recenzie.

Kolagén zlepšuje kvalitu a rast vlasov

Vlasy sú tvorené keratínom, ktorý sa tvorí pomocou niekoľkých aminokyselín. Ich zdrojom je aj kolagén. Tak ako doplnenie kolagénu vplýva na pokožku, má pozitívny vplyv aj na vlasové folikuly, ktoré sa nachádzajú v pokožke hlavy. Vďaka tomu môže kolagén pomôcť zastaviť vypadávanie vlasov, podporí rast silnejších vlasov, ktoré sa budú menej sa štiepiť a rýchlejšie rásť. Dámy poteší, že nebudú nachádzať v odtoku a na podlahe množstvo vypadaných vlasov, a môžu tiež spozorovať takzvané “baby hair” – rastúce nové vlásky viditeľné hlavne v okolí čela. Je to znak toho, že kolagén naozaj funguje a vlasy hustnú. Zdravé vlasy sú potom lesklejšie, pevnejšie a nemajú rozštiepené končeky.

Zaťažkávacou skúškou pre vlasy sú aj každoročné sezónne zmeny počasia. Inca Collagen práve v tomto období podporí folikuly a tým aj rast nových vlasov, zlepší ich kvalitu, takže napríklad po zime nebudete tak bolestne prežívať vypadávanie vlasov na jar. No kolagén je aj skvelým doplnkom pre starostlivosť o vlasy počas akéhokoľvek obdobia.

“Najviac ma potešilo, že sa odrazilo požívanie kolagénu i na mojich vlasoch. Mám ich síce husté, ale na jar mi vždy strašne padajú. Aj tento rok mi začali padať v chuchvalcoch, ale po 2 týždňoch pitia kolagénu aj prestali.” Blogerka Katka Balabánová

PREČÍTAJTE SI: Ako kolagén pomôže, keď vás trápi vypadávanie vlasov na jeseň?

Kolagén pomáha aj nechtom

Podobné zlepšenie spozorujete aj na nechtoch, pre ktoré je kolagén rovnako dôležitý ako pre vlasy. Ak máte mäkké a krehké nechty, ktoré sa často štiepia a lámu, užívanie kolagénu vám pomôže vypestovať si opäť pevné a zdravé nechty.

“Po mesiaci užívania pozorujem najmä zdravé nechty a lesklejšie vlasy. Hneď si objednávam druhé balenie a zabalím ho aj svojim blízkym pod stromček.” Mamička a blogerka @len1.r

PREČÍTAJTE SI: Ako na lámavé nechty s Inca Collagenom

Kolagén pomáha aktívnemu životnému štýlu

Ak pravidelne cvičíte, tak je pre vás kvalitný kolagén určite tá správna voľba. Chráni váš pohybový aparát pred opotrebovaním a znižuje riziko zranení. Kvalitné bielkoviny hrajú navyše významnú úlohu pri budovaní svalovej hmoty a pri regenerácii po cvičení. Ak cvičíte pre redukciu váhy, spevnenie a vyrysovanie, kolagén vám pomôže získať lepšiu elasticitu pokožky.

“Inca Collagen je môj pomocník pri regenerácii ale i pri bolestiach kĺbov po sezóne a v príprave na ďalšiu.” Biatlonista Matej Baloga

PREČÍTAJTE SI: Čo všetko dokáže kolagén pre športovcov

Kolagén môže pomôcť pri liečbe pohybových ochorení

Vekom sa štruktúra kostí, kĺbov a chrupaviek oslabuje, čo môže viesť k mnohým ochoreniam. Pomocou dopĺňania kolagénu sa dá predchádzať odbúravaniu kostného tkaniva vedúceho k osteoporóze a osteoartritíde. Vo viacerých štúdiách sa ukázalo, že kolagén vedie k zvýšeniu takzvanej BMD (bone mineral density), čo je miera množstva minerálov, ako je vápnik, v kostiach. Pri nízkej miere BMD nastáva oslabenie kostí a riziko vzniku osteoporózy.

“Pred 2 mesiacmi som mala vážnejšiu operáciu kolena a keďže som chcela niečo naozaj účinné, tak som skúsila Inca Collagen. A musím uznať, že som sa mýlila, keď som si myslela, že je to len platená reklama, keďže som videla ako ho odporúča veľa celebrít. Ja som však obyčajný človek a mne teraz keď rehabilitujem úplne pomáha. Koleno a hlavne jazvy sa lepšie a rýchlejšie hoja, dokonca mám pritom aj pleť, nechty a vlasy kvalitnejšie a krajšie.” Spokojná zákazníčka Mirka Vagaská

Kolagen Inca Collagen

Ušetrite pri nákupe Inca Collagenu

Nakúpte teraz o 5€ výhodnejšie cez e-shop. Získate dopravu zdarma a tiež darček – balenie vitamínu C pre lepšiu syntézu kolagénu.

Zadajte v e-shope kód: S01000666 a objednajte.

Kolagén je prospešný aj počas obdobia materstva

Tehotenstvo a obdobie po pôrode je krásnym, ale aj veľmi náročným obdobím. Budúce aj súčasné mamičky sa musia popasovať s mnohými patáliami tela, ako je ovisnutá koža, strie, mdlá pleť, vypadávanie vlasov, zhoršená kvalita pleti, vlasov a nechtov. Aj keď je Inca Collagen 100% čistá bielkovina vlastná ľudskému telu, potravinové doplnky musia mať, kvôli nariadeniu EÚ, uvedené na obale „Nie je vhodné pre deti a tehotné ženy.“

Našťastie, po skončení tehotenstva ho môžeme už bez akýchkoľvek obáv len odporúčať. Inca Collagen totiž môže pomôcť urýchliť zotavenie po pôrode, či už z hľadiska pokožky, hojenia rán, zlepšenia stavu pleti, dokáže tiež pomôcť zastaviť vypadávanie vlasov po pôrode. Poznáme naozaj mnoho mamičiek, ktoré náš kolagén užívali alebo užívajú a majú len pozitívne skúsenosti. Inca Collagen im po pôrode a pri dojčení veľmi rýchlo pomohol dostať sa znovu do výbornej kondície.

“Veľmi mi počas jedného aj druhého tehotenstva aj popri dojčení padali vlasy, že som mala v kútoch normálne plešinky. Po dvoch mesiacoch užívania som mala vlasy na nerozoznanie.Tak aj kvalita pleti sa zlepšila a spevneli mi nechty. Za mňa je TOP.” Nadšená mamička Jaja Maderová

Kolagén majú radi aj muži

Hoci sa môže zdať, že muži starnú neskôr, než ženy, nie je to tak. Kolagén nepozná rozdiely pohlaví, ubúda rovnako ženám, ako aj mužom.
A
páni, ktorí pochopili, že je dobré si ho dopĺňať, si už jeho účinky overili v praxi. Pomáha zachovať rast a zdravie vlasov a predchádzať tak plešateniu, pomáha udržiavať zdravý pohybový aparát, zrýchľuje regeneráciu tela a v neposlednom rade tiež pomáha predchádzať vráskam. Pretože hoci sa to nezdá, tie sa nepáčia ani silnejším polovičkám.

 “Asi po mesačnom každodennom užívaní mi prestali začínajúce bolesti v kĺboch, kolenách a ramenách, pohyblivosť tela sa zlepšila a po 3 mesačnom užívaní kolagénu som zistil, že ani pri dlhšej namáhavej práci necítim bolesti vo všetkých kĺboch ako predtým a telo sa mi stalo takým pohyblivejším a pružnejším.” Podnikateľ a hudobník Pavol Žák

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Kolagén pre mužov funguje, pozrite sa, koľkí ho už objavili 

Kolagén nie je len pre ľudí

Nedostatkom tejto základnej bielkoviny často trpia aj zvieratá. Benefity pravidelného dopĺňania kvalitného bioaktívneho kolagénu už môžu pocítiť aj vaši domáci maznáčikovia. Značka Inca Collagen totiž priniesla na trh aj prémiový trojzložkový hydrolyzovaný kolagén pod názvom Incapet Collagen, určený pre rôzne druhy zvierat – pre kone, psíkov a mačky. S trochou humoru sa dá povedať, že účinky tohto kolagénu boli otestované na ľuďoch, aby mohli slúžiť zvieratám. Incapet Collagen pomáha napríklad udržať zdravé pohybové ústrojenstvo psov, zdravé kĺby a kosti u koní a zdravú lesklú srsť u mačiek.

“Naše kone užívajú Incapet Collagen pár mesiacov, dávali sme im to ako prevenciu pred sezónou. Môžem povedat, že za tú dobu sa im výrazne oživila srsť, je hebká, lesklá a doslova žiari. Tiež kopytá sú silnejšie a kone vyzerajú už na pohľad úplne zdravé. Máme veľmi dobrý pocit z toho.” Chovateľka koní Gabriela Zorgovská

Kolagén pre kone s darčekom navyše

Teraz ku kolagénu Incapet Collagen pre vášho koňa dostanete aj kvalitný uterák v kráľovskej modrej ako darček.

TIP: Zistite, ako funguje kolagén pre psy a prečo ho potrebujú tak, ako ľudia 

Kolagénový balíček pre psov s darčekmi

Veľký kolagénový balíček pre psov. 3x Incapet Collagen a k tomu hebká plyšová deka a bavlnený uzlík na hranie.

A to nie je všetko

Výskumy vplyvu kolagénu na ľudské telo stále pokračujú a zdá sa, že má veľký potenciál aj v iných oblastiach. Nedávna štúdia napríklad naznačuje sľubný vplyv kolagénu v znižovaní cholesterolu, a tiež odbúravaní usadenín v cievach, čo má pozitívne účinky na zdravie srdca. Súčasťou kolagénu je aj aminokyselina glycín, ktorá má podľa jedného výskumu preventívnu funkciu v pečení, takže jej pomáha zbaviť sa toxínov napríklad z nezdravého spôsobu stravovania. Kolagén môže tiež napomôcť regenerácii črevnej steny pri problémoch so zvýšenou priepustnosťou čriev alebo iných črevných potiažach.

Tieto zistenia ale vyžadujú na overenie ešte množstvo ďalších výskumov, preto sa zatiaľ na ne nemožno stopercentne spoliehať.

Negatívne a vedľajšie účinky kolagénu – existujú?

Pri správnom užívaní je veľmi malá šanca, že človek pocíti akékoľvek negatívne účinky kolagénu. Ak samozrejme za negatívny jav nepovažujeme chuť kolagénu – v prípade Inca Collagen ide o čistý, ničím nedochucovaný morský kolagén, ktorý má jemnú arómu rýb. Niektorým ľuďom môže táto chuť pripadať nepríjemná. Je to však práve dôkaz vysokej kvality kolagénu, ktorý neobsahuje žiadne prídavné látky, konzervanty, sladidlá ani stabilizátory.

Za zmienku stojí azda možnosť nežiaducich alergických reakcií, čo sa týka hlavne ľudí s precitlivelosťou na morské plody. V prípade alergie teda starostlivo zvážte, od koho kolagén kupujete a použitý zdroj kolagénu. Značka Inca Collagen komunikuje so svojimi zákaznkmi tak, aby ste mali všetky potrebné fakty.

V akom veku začať užívať kolagén?

U človeka dochádza po 25. roku života k spomaleniu tvorby vlastného kolagénu. Preto je vhodné začať si ho dopĺňať už okolo tridsiatky. V prípade, že prechádzate vysokou záťažou a potrebujete regeneráciu – napríklad pri aktívnom športe alebo u žien po pôrode – môžete začať užívať hydrolyzovaný kolagén aj v mladšom veku.

Pozor na tieto mýty o kolagéne, ktoré sa nezakladajú na faktoch

Sú všade okolo nás: zveličené tvrdenia, marketingové hlášky hraničiace s bludmi a mýty o kolagéne, ktoré vznikli preto, aby výrobcovia prilákali čo najširší okruh zákazníkov. Tak ako v tomto článku dopodrobna rozoberáme jednotlivé účinky, považujeme za potrebné spomenúť aj opačnú stranu mince – a to tvrdenia o kolagéne, s ktorými sa môžete stretnúť, ale v skutočnosti sú to výmysly.

Ak sa vám niekto snaží nahovoriť, že:

 • kolagén pomáha na rast svalov,
 • kolagén pomáha na imunitu,
 • kolagén pomáha odstrániť celulitídu,
 • alebo dokonca, že kolagén pomáha pri chudnutí,

určite mu neverte.

Vtip je v tom, že na žiadne z týchto tvrdení nenájdete spoľahlivé štúdie, ktoré by to potvrdili. Dokonca hláška o tom, že kolagén vám pomôže chudnúť, je nelogický nezmysel. Kolagén je stavebná bielkovina, starajúca sa o pružnosť tkanív, v žiadnom prípade nefunguje ako spaľovač tukov. Na chudnutie musíte mať kalorický deficit, teda prijať denne menej kalórií, než spotrebujete. Ideálne je kombinovať vhodný pohyb so správne nastaveným jedálničkom.

Podobne tvrdenie o raste svalov. Existuje len jedna štúdia, počas ktorej podávali kolagén seniorom so sarkopéniou, teda stratou svalovej hmoty. Týmto účastníkom kolagén síce pri tvorbe nových svalov pomohol, ale ide o vzorku, ktorá mala skutočné problémy s úbytkom svalstva. Kolagén pre športovcov, ktorí sú zdraví, môže podporiť chrupavku, zlepšiť pružnosť tkanív, ale určite nepomôže rastu svalov. Molekula kolagénu totiž neobsahuje dostatok aminokyselín, ktoré sú pre rast svalov potrebné.

Samozrejme, kolagén pre seniorov obrovský význam má. Jeho účinky seniori pocítia výraznejšie, keďže vo veku nad 60 rokov je už nízka produkcia vlastného kolagénu citeľná. Pravidelné užívanie kolagénu môže seniorom pomôcť udržiavať pevnejšie kosti, pohyblivejšie kĺby a funguje tiež dobre na celkovú regeneráciu organizmu.

Podrobnejšie túto tému rozoberáme v samostatnom článku:

PREČÍTAJTE SI AJ: Mýty o kolagéne

Ako sa má kolagén užívať?

Už sme naznačili, že z potravy človek nezíska dostatok kolagénu, keďže molekula kolagénu v aspikoch, huspenine alebo vývaroch je priveľká. Unikátna moderná metóda, špecifická enzymatická hydrolýza však molekulu kolagénu zo živočíšnych zdrojov rozštiepi na malé fragmenty so zachovanou trojzávitnicou, a tieto fragmenty už ľudské telo bez problémov vstrebe a použije na tvorbu nového kolagénu. Výsledkom enzymatickej hydrolýzy je kvalitný Inca Collagen vo forme jemného prášku, ktorý je ľahko rozpustný vo vode. Jednoducho si otvoríte vrecúčko s dennou dávkou Inca Collagenu, rozmiešate ho v tekutine, môže to byť voda alebo obľúbený džús (okrem grepového, ktorý môže znižovať vstrebateľnosť). Práve pitím sa kolagén najlepšie vstrebáva cez tenké črevo do krvného riečišťa. Toto je jediný naozaj spoľahlivý spôsob, ako si doplniť kolagén.

Ideálne je užívať Inca Collagen spolu s vitamínom C, pretože ten pomáha telu, aby jeho účinky naplno využilo. Preto pri kúpe mesačného balenia Inca Collagenu dostanete aj mesačné balenie 500 mg vitamínu C úplne zadarmo.

Kolagén + Vitamín C

Vitamín C a dopravu zdarma dostanete od nás ako darček k nákupu. Použite zľavový kód a nakúpte teraz ešte o 5€ výhodnejšie cez e-shop.

Zadajte v e-shope kód: S01000666 a objednajte.

Kolagén je známou ingredienciou aj v kozmetických prípravkoch, aplikovaných zvonka, teda na kožu. Hoci môže ísť o príjemné krémy či séra, aplikácia kolagénu cez kožu vyvolá prakticky len efekt zvlhčenia a zvláčnenia na povrchu pleti. V skutočnosti nemôže takto použitý kolagén preniknúť do hlbšej vrstvy kože, dermy, kde sa bežne vyskytuje spolu s elastínom. Dôvod je veľmi jednoduchý, jeho molekula je príliš veľká a nedokáže teda prekonať bariéru kože. A to isté platí aj pre kozmetiku obsahujúcu hydrolyzované kolagénové peptidy, ktoré do kože prenikajú len z malej časti. Naproti tomu existuje už veľa štúdií potvrdzujúcich účinok kolagénu príjmaného v hydrolyzovanej forme pomocou nápoja s rozpusteným práškom.

Odporúčaná denná dávka kolagénu

Odporúčaná denná dávka kolagénu je od 2 do 3 gramov. Menej než gram denne telo nepocíti, a viac než 3 gramy sú zasa zbytočné. Najvyššie odporúčané dávkovanie je 10 gramov denne. V prípade Inca Collagen by to boli tri vrecúška denne. Takéto množstvo odporúčame len pri akútnom nedostatku kolagénu a krátkodobo, napríklad na týždeň.

A ako dlho užívať kolagén? 

Detailne sa tomu venujeme v článku Ako dlho užívať kolagén, aby ste pocítili výsledky?

Ak chcete rýchlu odpoveď, tak odporúčame absolvovať aspoň trojmesačnú intenzívnu kúru. Počas nej by ste rozhodne mali spozorovať prvé účinky. Niektorí zákazníci ich spozorovali už po mesiaci.

Po skončení tejto úvodnej intenzívnej fázy ho môžete užívať menej často, no veľmi dôležité je zachovať pravidelnosť. Môžete samozrejme ostať pri každodennom užívaní, alebo užívať dennú dávku aspoň dva alebo trikrát týždenne.

Dopĺňanie kolagénu s Inca Collagen odporúčame realizovať tak, že najprv absolvujete prvotnú intenzívnu fázu trvajúcu 2-3 mesiace. Po uplynutí tejto doby by ste mali vidieť jeho efekt a potom stačí ho užívať občas, ale nevylúčiť úplne. Môžete tiež ostať pri každodennom užívaní.

Užívanie Inca Collagenu nie je proti zásadám racionálnej stravy, práve naopak. Jeho konzumácia sa nevylučuje ani s väčšinou redukčných diét. Inca Collagen je bezlepkový a raw, je vhodný aj pri paleo diéte, pri keto diéte a pri ďalších špeciálnych režimoch, ktoré výrazne neobmedzujú príjem proteínov.

Výhody

100% morský kolagén bez prísad, ktorý naozaj funguje
Prémiový trojzložkový kolagén z overených zdrojov (obsahuje kolagén typu I, II, III)
Bioaktívny (živý) kolagén, ktorý sa výborne vstrebáva
Denná dávka obsahuje 3 000 mg účinného hydrolyzovaného kolagénu
Hydrolyzovaný morský kolagén Inca Collagen
Skvelo rozpustný vo vode - nehrudkovatie ako iné
Samostatne balená denná dávka pre zachovanie účinku
Nemaskovaný sladidlami, farbivami ani ochucovadlami
Kolagén overený zákazníkmi s výbornými recenziami

Zhrnutie na záver k účinkom kolagénu

Kolagén je teda pre telo základnou stavebnou jednotkou, ktorá sa nachádza v kĺboch, chrupavkách, kostiach, zuboch, koži, nechtoch a vlasoch. Keďže sa však v určitom veku už takmer netvorí, človek by si ho mal pravidelne dopĺňať. Iba kvalitná strava nestačí, najlepšie je preto dopĺňať si ho v podobe hydrolyzovaného čistého kolagénu, ktorý sa rozmieša v 2-3dl vody a pije sa denne. Práve takúto formu zaručuje osvedčený kolagénový hydrolyzát Inca Collagen, ktorého účinky sú nepopierateľné a potvrdené mnohými recenziami spokojných zákazníkov.

Inca Collagen sa stará o krásu vašej pleti, ktorá je svieža, mladistvá a hydratovaná. Vlasom dodáva lesk a pružnosť, nechty sa menej lámu. No účinky kolagénu ocenia aj starší ľudia a športovci, pretože tak ako overili mnohé vedecké štúdie, kvalitné kolagénové suplementy pôsobia v oblasti pohybovej sústavy a zlepšujú jej funkciu, ako aj chránia kĺby, šľachy a kosti pred opotrebením a zraneniami. Môže tiež pomôcť pri regenerácii po zraneniach a popáleninách.

Kolagen Inca Collagen

Ušetrite pri nákupe Inca Collagenu

Nakúpte teraz o 5€ výhodnejšie cez e-shop. Získate dopravu zdarma a tiež darček – balenie vitamínu C pre lepšiu syntézu kolagénu.

Zadajte v e-shope kód: S01000666 a objednajte.

kolagen s vitaminom C a D

Inca Collagen je výživový doplnok, ktorý pozitívne ovplyvňuje bunkovú obnovu, regeneráciu a výživu pleti, pokožky, nechtov a vlasov.

 • 100% rybí kolagén v prášku na pitie
 • Prémiový trojzložkový kolagén (obsahuje kolagén typu I, II, III)
 • V dennej dávke až 3000 miligramov
 • Najlepší pomer kvality a ceny
 • Overený zákazníkmi

Teraz ku každému nákupu kolagénu vám pridáme vitamín C ako darček. Pri zadaní zľavového kódu DECKO dostanete ešte jedno balenie vitamínu D gratis. 

Pri nákupe zadajte zľavový kód: DECKO

54,00 

Inca Collagen si taktiež môžete kúpiť vo všetkých slovenských lekárňach.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×