Kvalitný kolagén

Kolagén môže skutočne spomaliť nástup nepríjemných príznakov starnutia. Doplnením kolagénu pomôžeme svojmu pohybovému ústrojenstvu, ako aj vonkajšej kráse. Nie je však jedno, aký doplnok výživy zvolíte. Kupovať atraktívne chutné kolagénové doplnky za výhodnú cenu je veľmi lákavé, ich účinok však môže byť minimálny až žiadny. Prečo je to tak? Kolagén je totiž veľmi špecifickou bielkovinou, s ktorou by mal výrobca zaobchádzať mimoriadne opatrne. Pozrime sa na tieto informácie v odbornom svetle.

Kolagén vo forme výživového doplnku sa získava z vedľajších produktov dobytka alebo rýb. Aby sme si teda my, ľudia, účinne doplnili kolagén, ktorý nám chýba, potrebujeme užívať kolagén z iných živočíchov. Nie je to však také jednoduché, pretože kolagén v prirodzenej forme je obrovská molekula, ktorú by sme v neporušenej podobe nedokázali stráviť. Musí byť teda upravený tak, aby rešpektoval fyziológiu človeka a plnil to, čo sa od neho čaká – musí byť bioaktívny.

Ako to môže výrobca zaručiť? Tu sa dostávame k nevyhnutným podmienkam, ktoré účinný kolagénový doplnok musí spĺňať.

Kolagén musí byť štiepený na peptidy

Dôvod, pre ktorý nedokážeme stráviť molekuly kolagénu je ten, že v našom žalúdku nemáme enzým zvaný kolagenáza. Práve ten má na starosti štiepenie molekuly. Toto je tiež dôvod, prečo kolagén prijímaný v živočíšnych produktoch naše telo nevyužije. “Prírodný kolagén sa bez úprav veľmi zle vstrebáva, preto je potrebné ho pre vnútorné požitie špeciálne upravovať alebo štiepiť, aby sa v tele dobre vstrebal,” potvrdzuje emeritný primár ortopédie MUDr. Milan Čarvaš.

Výživové doplnky musia teda obsahovať štiepený kolagén. Zároveň však štiepenie musí byť dostatočne šetrné, aby si tieto kolagénové fragmenty zachovali špecifickú štruktúru trojzávitnice – helisu. Vďaka nej potom ľudské telo dokáže fragmenty rozpoznať a použiť na stavbu nových vlastných molekúl kolagénu.

Kolagén musí byť v práškovej forme

V druhom kroku je potrebné zaistiť, aby štiepené kolagénové peptidy neboli v kontakte s kyslíkom ani vodou. Vďaka svojej bioaktivite sú totiž veľmi nestabilné, rýchlo sa pokazia – podobne ako potraviny ponechané napospas vzduchu. Je nutné ich dostať do formy prášku – bez vody, kedy na ne nepôsobí kyslík. “V práškovej forme je minimálne nebezpečenstvo bakteriálneho rozkladu – bez vody je baktéria bezmocná. Prášok sa rozpúšťa tým lepšie, čím menšie sú v ňom čiastočky. Do práškovej formy s dostatočnou rozpustnosťou však možno dostať (v biochémii) len veľmi čistú látku s približne konštantnou veľkosťou molekúl. Prášková forma je teda zárukou čistoty a jednotnej veľkosti kolagénových fragmentov,” vysvetľuje biochemička, doktorka Dagmar Petrová.

Sušením hydrolyzovaných peptidov a mikronizáciou je možné dosiahnuť formu jemného prášku. Vďaka tomu je výsledný kolagén v prášku trvanlivý, nepotrebuje konzervanty a z tejto formy sa pripravuje kolagénový nápoj rozmiešaním vo vode až priamo pred užívaním.

Kolagén v prášku

Kolagén musí byť čistý, bez akýchkoľvek pridaných látok

Tým to nekončí, veľmi dôležitou podmienkou kvalitného kolagénu je 100% čistota. Akékoľvek prídavné látky by mohli spustiť nežiaducu reakciu, a to sa týka aj látok, ktoré samy o sebe sú pre telo prospešné. Príkladom je kyselina askorbová – vitamín C. Rovnako chondroitín alebo glukozamín, čo sú veľmi účinné látky v kĺbovej výžive, ich miešanie s kolagénom však môže narušiť jeho účinok. Už vôbec v kolagéne nemajú čo robiť príchute, arómy a farbivá, ktoré slúžia iba na prekrytie jeho prirodzenej chuti a vône alebo vzhľadu. “Ak prímesi zostanú uchytené, môžu obmedzovať absorpciu. Po prechode do krvného riečišťa môžu obmedzovať prienik do buniek, ktoré majú potenciál na spracovanie fragmentov kolagénu. V momente, keď sa má z fragmentov kolagénu opäť enyzmaticky vybudovať nová molekula kolagénu, uchytené prímesi s vysokou pravdepodobnosťou tento proces neumožnia,” dodáva doktorka Dagmar Petrová.

Rybí kolagén je zárukou účinnosti

Kolagén je bielkovina, ktorú je možné získať iba zo zvierat. Kolagén z teplokrvných živočíchov, ako je hovädzí dobytok alebo bravčový dobytok, je však nutné tepelne ošetriť. “Pri tepelnom spracovaní najmä živočíšnych kolagénov dochádza k určitej degradácii kolagénu a menšiemu pôsobeniu,” vysvetľuje atestovaný ortopéd MUDr. Vladimír Holoubek. Dochádza k denaturácii kolagénovej molekuly, a taký kolagén už nie je bioaktívny.

Naopak, kolagén z rýb sa tepelne upravovať nemusí. Okrem toho má rybí kolagén aj ďalšiu výhodu: “Je to kolagén vývojovo starý, to znamená, že nie je spojený s množstvom ďalších, podporných biomolekúl. Rozštiepi sa teda na fragmenty a výsledný roztok nie je znečistený fragmentmi iných molekúl,” vysvetľuje doktorka Petrová.

Keď si to teda zhrnieme, pri kúpe kolagénu by sme sa mali veľmi dôsledne informovať o jeho pôvode, použitej surovine a spôsobe výroby. Kvalitný kolagén si vyberiete podľa týchto kritérií:

  • Mal by byť bioaktívny. Aby mal túto vlastnosť, musí byť štiepený, a to šetrným spôsobom. Najlepšie pomocou enzymatickej hydrolýzy, pri ktorej sa zachováva živá štruktúra helisy v kolagénových fragmentoch.
  • Mal by byť vo forme prášku. Len tak je možné zaistiť jeho trvanlivosť, a to bez použitia ďalších prídavných látok.
  • Mal by byť 100% čistý. Akékoľvek konzervanty, vitamíny alebo príchute by mohli narušiť jeho účinky.
  • Najlepším zdrojom kolagénu sú morské ryby. Molekuly kolagénu z rýb sa vyznačujú najväčšou čistotou, vďaka čomu sa jednoducho hydrolyzujú a nepotrebujú tepelné úpravy, ktoré by znižovali účinok.

Chcete kolagén, ktorý tieto kritériá spĺňa a vďaka tomu sa dočkáte reálnych účinkov? V tom prípade odporúčame voliť Inca Collagen. Tento slovenský produkt je 100% čistý kolagén, bez arómy, príchutí a konzervantov, je to morský kolagén v prášku, pripravovaný šetrnou enzymatickou hydrolýzou. Výrobca zvolil tento spôsob štiepenia práve kvôli zachovaniu živej štruktúry helisy v kolagénových peptidoch. Inca Collagen je teda zárukou maximálnych účinkov, aké vám kolagén vôbec môže dať.

Rybí kolagén

A navyše:

  • obsahuje až 3 typy kolagénov (kolagén I., II., III.), ktoré ľudské telo využíva najviac a pokryje tak deficit nielen v chrupavkách a kostiach, ale aj v pokožke, čím ovplyvní aj rast vlasov a nechtov,
  • je balený prakticky do jednotlivých sáčkov s dennou dávkou (3000 mg), ktorá je podľa viacerých štúdií ideálna na to, aby sa dostatočne prejavili účinky,
  • dostanete k nemu zadarmo aj separátne balenie vitamínu C, ktorým môžete ešte viac podporiť syntézu kolagénu vo svojom tele.

Dlhodobé užívanie Inca Collagen prispieva k lepšiemu stavu chrupaviek, posilneniu kostí, šliach a ďalších pevných a mäkkých tkanív v tele. Posilňuje štruktúru kože, ktorá vďaka tomu je elastickejšia, zdravšia a má jednotný tón. Pomáha redukovať prvé vrásky a pôsobí preventívne proti vzniku nových. Podporuje rast zdravších a krajších vlasov, pomáha pri vypadávaní vlasov. Podporuje tiež zdravý vzhľad a pevnosť nechtov, ktoré sa menej štiepia a lámu.

Výhody

100% morský kolagén bez prísad, ktorý naozaj funguje
Prémiový trojzložkový kolagén z overených zdrojov (obsahuje kolagén typu I, II, III)
Bioaktívny (živý) kolagén, ktorý sa výborne vstrebáva
Denná dávka obsahuje 3 000 mg účinného hydrolyzovaného kolagénu
Hydrolyzovaný morský kolagén Inca Collagen
Skvelo rozpustný vo vode - nehrudkovatie ako iné
Samostatne balená denná dávka pre zachovanie účinku
Nemaskovaný sladidlami, farbivami ani ochucovadlami
Kolagén overený zákazníkmi s výbornými recenziami

Je vhodný pre športovcov, seniorov, dámy v zrelom veku aj pre mužov a milujú ho aj mamičky po pôrode. Pretože kolagén potrebujeme všetci. Inca Collagen si vďaka účinkom za 8 rokov na trhu zamilovalo už viac ako 250 tisíc spokojných zákazníkov v Česku aj na Slovensku. Niekoľko nezávislých portálov ho vyhodnotilo ako najlepší kolagén zo značiek na trhu.

“Dlho som hľadala doplnok stravy, ktorým by som si zlepšila stav svojich kĺbov, pleti, vlasov a nechtov. Až som ho našla v podobe Inca Collagen. Páči sa mi, že ide o rýdzo český kolagén bez ďalších prídavných zložiek, bez farbív a chuti. Dnes už objednávam pravidelne a po niekoľkýkrát. A stále spokojná.” Zákazníčka Lenka

“Používala som ho pred tehotenstvom na pleť a úžasné. Počas tehotenstva som len znížila dávku na polovičnú a myslím, že aj to ma zachránilo pred striami, ktoré mám dedičné. Používam aj teraz pri dojčení a nepadajú mi toľko vlasy ako iným mamičkám. Pleť mám krásnu, bez vyrážok a cítim, že aj energiu. Je to taký malý zázrak a ja naň nedám dopustiť.” Markéta Bartoňová

Kolagen Inca Collagen

Ušetrite pri nákupe Inca Collagenu

Nakúpte teraz o 5€ výhodnejšie cez e-shop. Získate dopravu zdarma a tiež darček – balenie vitamínu C pre lepšiu syntézu kolagénu.

Zadajte v e-shope kód: S01000666 a objednajte.

Stavte na overenú kvalitu. Inca Collagen je výsledkom práce odborníkov v modernej biochémii a rešpektuje prirodzené potreby ľudského tela.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×