Mačacie choroby

Hovorí sa o nich, že majú sedem životov, niekedy dokonca deväť. Táto milá povera o mačkách teší aj nás majiteľov, lebo nám predsa len dáva malú nádej, že naše milované zvieratko len tak čosi neskolí a bude tu s nami navždy. Realita je však o čosi tvrdšia. I keď mačky sú vďaka svojej neuveriteľnej mobilite a húževnatosti skutočne silné stvorenia, aj ich trápia mačacie choroby a problémy. V tomto článku si predstavíme tie najvýznamnejšie z nich, aby každý chovateľ vedel, čo môže jeho mačacieho parťáka postretnúť a čo možno bude musieť riešiť.

Podobne ako starostlivosť o mačku po operácii, aj zachytenie včasných príznakov najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb by mala byť pre každého milujúceho majiteľa mačky samozrejmosť. Pretože čím dlhšie príznaky choroby u mačky prehliadame, tým horšie to môže dopadnúť.

Niektoré mačacie diagnózy môžu mať podobné príznaky, ako psie choroby, ale spôsobujú ich rozdielne baktérie a vírusy. Preto ak máte doma okrem mačky aj psa, mali by ste vedieť, že sa od seba vzájomne nakaziť nemôžu. Výnimkou sú azda len vonkajšie parazity, ktoré môžu potrápiť rovnako psov, ako mačky.

Ako sa prejavuje mačacia choroba?

Mačky, podobne ako psy, sú hrdinské zvieratá, na ktorých bolesť často ani nespozorujeme. Každý majiteľ však pozná správanie svojej zdravej mačky, preto ak vidíte, že nie je vo svojej koži, mali by ste spozornieť. Ochorenie sa môže prejavovať:

 • únavou a apatiou, 
 • mačka nemá záujem o hru, 
 • nemá chuť do jedla, 
 • môže vracať a hnačkovať, 
 • mať nadmerný smäd a častejšie močiť.

Najčastejšie mačacie choroby

Pre majiteľa je dôležitou informáciou fakt, že mačky sú veľmi citlivé na stres, ktorý oslabuje ich imunitu. To sa môže negatívne odraziť aj na fyzickej stránke a výsledkom sú aj mnohé z nasledujúcich diagnóz. Patria sem aj choroby, na ktoré žiaľ liek neexistuje.

U mačiek sa najčastejšie vyskytujú:

 1. Vonkajšie a vnútorné parazity
 2. Ochorenia ústnej dutiny
 3. Ochorenia močových ciest
 4. Zlyhanie obličiek
 5. Ochorenia dýchacích ciest
 6. Panleukopénia
 7. FIV – vírusová imunodeficiencia
 8. FeLV – mačacia leukémia
 9. FIP – infekčná peritonitída mačiek
 10. Onkologické ochorenia

Vonkajšie a vnútorné parazity

Na parazity sú náchylné najmä tie mačky, ktoré chodia von. Niektoré vonkajšie parazity môžu zapríčiňovať najrôznejšie kožné choroby mačiek, napríklad zápal kože pri dlhodobom výskyte bĺch alebo kliešťov. Vnútorné parazity môžu spôsobiť vážnu anémiu u mačiek a napadnúť aj rôzne orgány v tele. Ušný svrab môže spôsobiť poškodenie zvukovodu.

Príznaky: Začervenie vnútornými parazitmi (škrkavky, kokcídie, giardie, pásomnice, toxoplazmóza) sa môže prejavovať tým, že mačka náhle chudne, často sa u nej vyskytuje hnačka s krvou, vracanie, je apatická. Pľúcne červy môžu spôsobovať dýchacie ťažkosti. Vonkajšie parazity spôsobujú svrbenie kože, mačka sa neustále škriabe. Ak pozorujete, že sa škriabe v ušiach a má v nich nános čiernych nečistôt, zrejme ide o svrab.

Liečba: Podľa typu parazita môže veterinár podávať odčervovacie prípravky alebo aj liečivá.

Prevencia: Pravidelné odčervovanie mačky. Používajú sa tablety, pasty alebo pipety na kožu. Môžete tiež nechať pravidelne skontrolovať trus mačky u veterinára pomocou koprológie. Ušný svrab je nutné mačke vyčistiť a nasadiť lieky.

Ochorenia ústnej dutiny

Do skupiny týchto problémov mačiek patrí zápal ďasien – gingivitída spôsobená buď infekciou, baktériami v tlame, ako následok zubného kameňa a tvorby povlaku, alebo výskytom cudzieho telesa v ďasne. Patria sem aj zubné kazy, bolestivé ochorenie zubov FORL (Feline Odontoclastic Resorptive Lesions) alebo zlomeniny zubov.

Príznaky: Mačka menej žerie, prípadne nechce jesť, má problémy so žuvaním stravy, slintá, ďasná alebo sliznica ústnej dutiny sú začervenané, na dotyk bolestivé, prípadne krvácajú, typický je aj zápach z papule. Následkom bolesti a nechuti do jedla môže byť mačka apatická a chudnúť.

Liečba: Podľa konkrétnej diagnózy môže veterinár predpísať mačke antibiotickú liečbu a lieky proti bolesti, vykoná čistenie zubov alebo operáciu, pri ktorej je mačka v narkóze. Operačne môže odstrániť problematické zuby, prípadne cudzie telesá a nádory.

Prevencia: Proti infekciám ako je kalicivírus či herpesvírus sa dá očkovať, iným typom zápalov ďasien môžete predchádzať vhodnou stravou s efektom čistenia zubov. Pomôže aj manuálne čistenie zubov špeciálnymi jemnými kefkami, na ktoré treba mačičku naučiť. 

Výživové doplnky, vrátane 100% čistého morského kolagénu Incapet Collagen, môžu byť vhodnou prevenciou pre zviera na posilnenie tkanív v celom tele. Kolagén je napríklad dôležitým medzibunkovým spojivom v tkanive ďasien, a toto platí tak pre ľudí, ako aj pre zvieratá ako sú psy či mačky. Užívanie hydrolyzovaného kolagénu u mačiek môže pozitívne prispievať k správnemu ukotveniu zubov a na podporu normálneho stavu ďasien a zubov.

Kolagén pre mačky s darčekom navyše

Doprajte vašej mačičke výživu, akú potrebuje. Teraz ku baleniu Incapet Collagen získate kvalitný uterák grátis ako darček.

Ochorenia močových ciest

Mačky sú veľmi čistotné zvieratá, preto ak spozorujete, že vaša mačička zrazu močí mimo svoje WC, môže mať problém s močovými cestami. Zápal močového mechúra (cystitída), ochorenie dolných močových ciest (FeLUTD syndróm) alebo tvorba struvitov – močových kameňov sú najčastejšie problémy.

Príznaky: Močenie mimo WC, miaukanie pri močení, časté pokusy o močenie bez výsledku.

Liečba: Veterinár po rozbore moču predpíše lieky na zápal, prípadne výživové doplnky na podporu funkcie močových ciest.

Prevencia: Poraďte sa s veterinárom o vhodnej strave a mačke podávajte len kvalitné granule, nie lacné supermarketové krmivo.

Zlyhanie obličiek

U mačiek sa veľmi často vyskytuje chronické obličkové zlyhanie, čo je degeneratívne ochorenie spôsobujúce postupne zníženú funkciu obličiek. Zlyhanie obličiek môže u mačiek viesť k predčasnej smrti. Spočiatku sa toto ochorenie nemusí prejaviť, odhalí ho len krvný rozbor.

Príznaky: Až v neskoršom štádiu mačka prestáva jesť, chudne, je apatická a spavá, často pije a močí, môže mať hnačku.

Liečba: Veterinár predpíše lieky, prípadne infúznu liečbu. Keď sa zvieratku polepší, musí držať diétu, vhodné sú kvalitné granule a vlhké krmivo so špeciálnym zložením na obličky. Pomáhajú aj výživové doplnky.

Prevencia: Pravidelné prehliadky. Včasná diagnostika pomôže spomaliť toto ochorenie a mačka s obmedzenou funkciou obličiek môže spokojne žiť ešte niekoľko rokov. 

Ochorenia dýchacích ciest

Do tejto skupiny ochorení patria najrôznejšie prejavy infekcií horných dýchacích ciest, ktoré spôsobujú baktérie a vírusy. Takýmto chorobám sa zvykne hromadne hovoriť aj mačacia chrípka. Často ich spôsobujú vírusy ako kalicivírus, herpesvírus, alebo baktérie – chlamýdie či mykoplazmy.

Príznaky: Výtok z nosa, problémy s dýchaním, kašeľ, kýchanie, zápal spojiviek. Tieto choroby sa šíria ako kvapôčková infekcia z mačky na mačku.

Liečba: Infúzna terapia, pokoj a oddych, kvalitná strava a na sekundárne príznaky aj antibiotická liečba.

Prevencia: Voči vírusom ako je kalicivírus či herpesvírus môžete mačku zaočkovať v základnej povinnej očkovacej schéme. Iným pôvodcom týchto ochorení môžete u mačky predchádzať pravidelným odčervovaním a preventívnymi prehliadkami.

Panleukopénia

Vážne infekčné ochorenie, ktorému sa zvykne hovoriť aj mačací mor. Postihuje najmä malé mačiatka a je vysoko nákazlivé s vysokou mierou úmrtnosti. Parvovírus napáda sliznicu čriev a spôsobuje jej postupný rozpad. Zároveň likviduje biele krvinky. Ochorenie má rýchly priebeh, preto je nutné liečbu nasadiť čím skôr.

Príznaky: Vracanie a hnačky, niekedy s výskytom krvi, nechutenstvo, apatia mačiatok.

Liečba: Na túto chorobu nie sú konkrétne lieky, zabojovať musí imunitný systém. Proti dehydratácii organizmu pomôžu infúzie, na podporu imunity vitamíny a minerály, antibiotiká môžu pomôcť redukovať sekundárnu infekciu baktériami. Ak mačka prežije prvých 5 dní, môže sa z ochorenia úspešne zotaviť.

Prevencia: Našťastie na panleukopéniu existuje očkovacia látka, ktorá je súčasťou povinného očkovania mačiek.

Chorá mačka

FIV – vírusová imunodeficiencia

Túto diagnózu má na svedomí Felinný imunodeficientný vírus a je obdobou ľudského HIV, chorobe sa preto hovorí aj mačací AIDS. Retrovírus napáda imunitný systém, ktorý potom nezvláda ani ľahké ochorenia. Vírus je prenosný na iné mačky.

Príznaky: FIV sa nemusí roky prejavovať nijako a mačky v domácom prostredí môžu žiť bez akýchkoľvek problémov. Ľahšie však podľahnú infekciám a ťažšie sa z nich dostávajú. V neskorších štádiách môže aj nevinné ochorenie skončiť zlyhaním imunity. FIV sa dá jednoznačne určiť testovaním vzorky krvi.

Liečba: Toto ochorenie bohužiaľ nie je liečiteľné, dajú sa len tlmiť symptómy. Mačka však pri dobrej starostlivosti môže prežiť ešte dlhý a plnohodnotný život. 

Prevencia: Ochorenie sa môže šíriť párením mačiek alebo uhryznutím, preto je základom prevencie sterilizácia a kastrácia. Mala by žiť len vnútri a oddelene od iných mačiek, dôležitá je kvalitná strava a podpora imunity. Očkovanie proti vírusu dostupné nie je.

FeLV – mačacia leukémia

Ďalšie vysoko infekčné ochorenie, pri ktorom retrovírus prepisuje genetickú informáciu buniek, spôsobuje oslabenie imunity a zvýšenú pravdepodobnosť tvorby nádorov. Vírus sa môže prenášať párením, uhryznutím alebo z matky na mačiatka.

Príznaky: V latentnej forme nemusí mať ochorenie žiadne príznaky, mačka je však náchylná na zdravotné problémy pri baktériách, ktoré inak nespôsobujú problémy. Ochorenie často prepukne v období zvýšeného stresu, môže sa prejaviť chudnutím, apatiou, hnačkami, vracaním a horúčkou.

Liečba: Ani na toto ochorenie liečba neexistuje.

Prevencia: Na vírus sú náchylnejšie nekastrované mačky žijúce vonku. Domáce zvieratko po kastrácii väčšinou nemá odkiaľ vírus získať. Dostatočnou prevenciou je teda kastrácia a chov mačky vo vnútorných priestoroch. Existuje tiež očkovanie proti FeLV.

FIP – infekčná peritonitída mačiek

Infekčná peritonitída je strašiakom chovateľov. Ochorenie spúšťa mačací koronavírus, ktorý však má v tele väčšina mačiek. Iba u malej časti z nich vírus zmutuje a spustí samotné ochorenie. Nedá sa vopred určiť, ktorú mačku to postihne. Vírus spôsobí narušenie imunitného systému, vyššia pravdepodobnosť tohto javu nastáva vo väčších kolektívoch mačiek.

Príznaky: Ochorenie má dve formy – v takzvanej suchej forme sú nešpecifické príznaky ako horúčka, apatia, nechutenstvo, neurologické prejavy ako strata rovnováhy, ochrnutie, prípadne slepota. Mokrá forma ochorenia sa prejavuje tvorbou tekutiny v brušnej dutine, mačke sa viditeľne zväčšuje brucho, je apatická, prestáva jesť, môže vracať a mať horúčku.

Liečba: Existujú už lieky, ktoré pri včasnom nasadení môžu mačke pomôcť. U nás sú však ťažko dostupné, ich cena je vysoká a musia sa podávať dennodenne počas troch mesiacov. Vyliečenie mačky nie je isté. Bohužiaľ sa s týmto ochorením stále spája vysoká úmrtnosť mačiek, ochorenie postupuje rýchlo a pre mačku je bolestivé, preto veterinári často navrhnú chovateľovi eutanáziu zvieratka.

Prevencia: Mačky, ktoré žijú vo veľkých kolektívoch, sú náchylnejšie na stres a zmutovanie vírusu. Prevenciou je preto chov v menších skupinách, v prostredí, kde nie sú náchylné na stres.

Onkologické ochorenia

Rakovina sa nevyhýba ani mačkám. Nádory môžu byť na rôznych miestach v tele. Lymfómy sa môžu tvoriť v žalúdku, hrudníku, na pečeni alebo na obličkách, častý je tiež postvakcinačný sarkóm na koži. Vyskytuje sa aj rakovina kože, najmä u bielych mačiek, ktoré žijú vonku a pohybujú sa na slnku.

Príznaky: Široké spektrum, od apatie, nechutenstva, po náhle chudnutie, vracanie a hnačky. Typické pre rakovinové ochorenia sú hrčky, opuchy či krvavý výtok z očí, nosa a ústnej dutiny.

Liečba: Rakovinové ochorenia majú rôzne typy liečby, v prípade nádoru je potrebný operačný zákrok. Pomôcť môže ožarovanie a chemoterapie. V mnohých prípadoch však onkologické ochorenie nie je liečiteľné.

Prevencia: Preventívne prehliadky u veterinára, pravidelné prehmatanie kože a bruška mačky, všímanie si jej správania. Rakovine sa predísť nedá, ale ak ju zachytíte skôr, môže byť šanca na záchranu zvieratka vyššia.

Akú starostlivosť potrebuje chorá mačka?

Ak si všimnete na mačacom správaní niečo nezvyčajné, nemusí ísť hneď o nebezpečné ochorenie. Aj mačky môžu mať zlý deň. Môžu byť unavené, mať nechuť do jedla, ale pritom fungovať normálne. Všímajte si ich detailnejšie a pozorujte príznaky aspoň dva-tri dni. Ak nevymiznú, navštívte veterinára.

Pri akútnejších príznakoch s návštevou veterinára nečakajte viac než pár hodín. Pozor najmä vtedy, ak:

 • mačka nepretržite vracia,
 • leží a nereaguje, má zrýchlený dych, prípadne zle dýcha,
 • ak počas návštevy WC miauká od bolesti, prípadne chodí na WC každú chvíľu a očividne má bolesti,
 • ak výrazne kríva, prípadne odmieta chodiť,
 • ak je bez života, schováva sa, nechce sa túliť, bojí sa,
 • ak má očividné neurologické príznaky, ako sú kŕče, nekoordinovaná chôdza, nefunkčnosť končatín.

Samozrejme, pri okamžitom zranení, ako je pád z výšky, zlomenina či krvácanie, prípadne podozrenie na otravu, bežte s mačkou k veterinárovi ihneď. Môže ísť o minúty!

Ako sa vyhnúť chorobám mačiek – najúčinnejšia prevencia

Zrejme ste si všimli, že pri mnohých diagnózach je súčasťou prevencie kvalitná strava, výživové doplnky a pravidelné kontroly u veterinára. Toto je absolútny základ. Aby bola mačka spokojná a zdravá, potrebuje okrem toho aj:

 • pravidelnú starostlivosť o kožúšok a zdravú kožu, ako aj podporu kĺbov,
 • čisté a pokojné prostredie na život, ideálne aj s bezpečným výbehom do záhrady,
 • pohodlné miesto, kde môže spať – pretože u mačky tvorí spánok veľkú časť dňa,
 • dostatok podnetov na zdravý pohyb a spaľovanie energie – hračky, váš čas a pozornosť.

Výsledkom bude mačka spokojná nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. A je jasné, že takto bude jej imunita omnoho odolnejšia.

Pre dlhý a spokojný život plný pohybu môžete mačke dopriať kĺbovú výživu. Zvlášť dôležité je, aby jej chutila a mala čo najprírodnejšie zloženie, keďže mačky mávajú citlivé trávenie. Vyskúšať môžete zvierací kolagén Incapet Collagen, ktorý má ako 100% čistý morský kolagén veľký úspech u psov a zvíťazil aj v rebríčku kĺbových výživ pre zvieratá.

Incapet Collagen pre zvieratá so zľavou

Kolagén pre psy, mačky a kone nakúpite teraz o 5€ výhodnejšie cez e-shop. Zadajte v e-shope kód: S01000666  a objednajte.

Tak ako u ľudí, aj u mačiek je dôležité dopĺňanie kolagénu. U zvierat so stúpajúcim vekom organizmus podobne ako u ľudí nestíha produkovať dostatok kolagénu. Štúdie so psami (1, 2, 3) potvrdzujú, že hydrolyzovaný kolagén môže najmä spolu s chondroprotektívami napomôcť regenerácii a prevencii degeneratívnych ochorení pohybovej sústavy.

Značka Inca Collagen vznikla v roku 2015. Jeden z prvých morských kolagénov pre ľudí sa postupne stal ikonou a jednotkou na českom a slovenskom trhu. Vďaka maximálnemu účinku enzymaticky hydrolyzovaných peptidov kolagénu, ktoré sú 100% čisté vo forme prášku, pomohol už viac než 250 tisíc zákazníkom. Značka preto neskôr vyvinula aj prémiový Incapet Collagen, kolagén pre psy, mačky a kone v rovnako 100% čistej forme z morských rýb.

Mačkám môže Incapet Collagen pomôcť ako podpora kože, chrupaviek a ďalších tkanív v celom tele. Napomáha aj hojeniu slizníc a kože pri zápaloch alebo poraneniach. Môže prispieť aj k lepšiemu hojeniu ďasien a ústnej dutiny, ak prekonáva mačička nejaký zápal alebo je po zákroku.

Pomohol aj zvieratkám v Slobode zvierat, keďže naša spoločnosť Inca Collagen dlhodobo podporuje útulky a tiež program vodiacich psov.

„Vďaka kolagénu pre zvieratká od Incapet Collagen, sa našej mačičke Babčanke výrazne lepšie hojili veľké bodno-tržné poranenia s rozsiahlou infekciou a rozsiahlym poškodením mäkkých tkanív. Dnes už znovu spokojne behá po záhrade. Za nás Incapet Collagen odporúčame,“ zhodnotila veterinárka Slobody zvierat MVDr. Martina Mužiková.

Módna návrhárka Jana Pištejová je dlhoročnou fanúšičkou Inca Collagenu pre ľudí a podávala ho aj svojmu kocúrovi.

„Musím sa priznať, že ja som môjmu #gigikocurik dávala môj vlastný Inca Collagen už dávnejšie, testovala som to úplne náhodne, lebo som si všimla, že jeho srsť je omnoho krajšia a preliečili sme dokonca fraktúru panvy…. zabralo to… môj Gigi bol rýchlejšie fit a teším sa, že už ani nekríva!“

Aké choroby môžem chytiť od mačky?

Veľa milovníkov mačiek rieši aj otázku, či sa môžu nakaziť od mačiek niektorou z chorôb. Väčšina chorôb nie je prenosná na ľudí, výnimkou sú parazity a niektoré baktérie. Azda najväčším strašiakom je toxoplazmóza. Prenosné sú aj blchy či svrab.

Pri pravidelnom odčervovaní mačky sa však nie je čoho báť. Niektoré infekčné ochorenia sa môžu na ľudí prenášať poškriabaním, alebo uhryznutím od vonku žijúcej mačky. Napríklad baktéria Bartonella henselae môže takto spôsobiť pohryzenému človeku so zníženou imunitou opuchy, zápal rany, teplotu a bolesť hlavy. Pohryznutiam od mačiek sú často vystavení ľudia, ktorí s nimi manipulujú dennodenne, ako veterinári či záchranári zvierat. Pri dodržiavaní hygieny je riziko problémov minimálne.

U mačiek je prevencia chorôb obzvlášť dôležitá. Dajte im lásku, kvalitnú stravu a prostredie bez stresu, v ktorom vám budú robiť radosť. Pridajte im denne do misky Incapet Collagen a vaše zvieratko bude spokojné a plné života.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×