Vypadávanie srsti u psa

Keď si domov vezmeme štvornohého kamoša, obvykle už vopred rátame s tým, že to bude pre domácnosť zmena. O všadeprítomných chlpoch by majitelia psíkov vedeli rozprávať. Ale za tú lásku a oddanosť psa to stojí. Sú však aj momenty, kedy pozorujeme nadmerné vypadávanie srsti u psa oproti predošlému obdobiu. A príčiny? Tých môže byť mnoho, od zmeny ročného obdobia až po skryté zdravotné problémy. Kľúčové je ich rozoznať.

Chovateľov bude preto zaujímať nasledujúci článok, v ktorom si povieme, kedy začať riešiť nadmerné pĺznutie psa a či sa mu dá nejako predísť. Aké vitamíny a doplnky psovi pomôžu? Môže aj Incapet Collagen, 100% čistý morský kolagén pre psy slúžiť ako vhodná podpora zdravej kože a lepšieho stavu srsti? To všetko sa dozviete v nasledujúcom texte.

Nadmerné vypadávanie srsti u psa, alebo bežný stav?

Základom je včas rozoznať, kedy ide o prirodzený jav a kedy už potrebuje váš psík pomoc. Nadmerné pĺznutie sa môže objaviť u psov akéhokoľvek plemena či veku, a na ktoromkoľvek mieste na tele. Časté je napríklad vypadávanie srsti okolo očí u psov. Spozornieť by ste mali v týchto prípadoch:

 • ak pes stráca srsť na určitých konkrétnych miestach, kde pozorujete rednutie a presvitajúcu kožu, prípadne lysiny,
 • ak pozorujete, že sa pes neustále škriabe na tých istých miestach,
 • ak srsť na celom tele viditeľne redne, je jemnejšia,
 • ak sa pokožka v postihnutých častiach šúpe, mení sfarbenie (tmavne), prípadne pozorujete zápaly, tvoriace sa rany.

Toto sú situácie, kedy už nejde len o bežné sezónne pĺznutie a psík potrebuje pomoc.

Prečo psy strácajú srsť?

Príčin môže byť veľa. Najprv spomenieme tú, ktorá by vám nemusela robiť starosti: sezónne vypadávanie srsti je u psov a mačiek celkom bežná vec. Môžete pozorovať pĺznutie psa v lete, čo je prirodzený proces tela, ktoré sa zbavuje starej srsti. Pozorovať môžeme aj pĺznutia psa v zime alebo na jeseň, kedy sa opäť vo veľkom mení srsť. Niektoré psy žijúce len vnútri môžu srsť meniť priebežne počas celého roka.

Niektoré plemená psov pĺznu viac, najmä tie s hustou podsadou, ako sú špice alebo retrívre. Sú však aj dlhosrsté psy bez podsady, u ktorých vypadávanie prebieha podobne, ako u človeka. Napríklad maltezáci, alebo pudlíky. Starostlivosť o dlhú srsť takýchto plemien je pochopiteľne najnáročnejšia. Najmenej pĺznu krátkosrsté plemená, ako sú jazvečíky, dogy, či dobermany.

Nadmerné vypadávanie srsti u psa môže mať aj vážnejšie príčiny. Z vnútorných príčin to  môže byť napríklad alergia na určitú potravinu, kedy sa pes začne nekontrolovateľne škriabať a dochádza k strate srsti. Ďalej to môže byť následok ochorenia štítnej žľazy, prípadne hormonálnych ochorení (akým je napríklad Cushingova choroba).

Vonkajších príčin môže byť tiež dosť: mechanické odieranie (napríklad od obojka), kožné ochorenia (či už infekčné, alebo kvasinkové), parazity (roztoče, blchy). 

Pri akomkoľvek z takýchto problémov nezaškodí poradiť sa s veterinárom. No dobrou správou je, že zdravie kože a dobrý stav srsti svojho maznáčika môžete ovplyvniť aj podávaním kolagénu. Táto esenciálna bielkovina je kľúčová pre pohybový aparát a kožu stavovcov. Kolagén tvorí 70-80% kože psa a od neho závisí aj stav srsti. Telo psa má vysoké nároky na objem kolagénu, pretože ho potrebuje najmä pre kĺby, kosti, šľachy, skrátka celý pohybový aparát. Už v pomerne mladom veku psa jeho telo nemusí stíhať produkovať dostatok vlastného kolagénu.

Vtedy nastupujú na rad doplnky, akým je Incapet Collagen. Kolagén získavaný z morských rýb, v 100% čistej podobe, spracovaný enzymatickou hydrolýzou a mikronizáciou do podoby jemného prášku slúži ako adekvátne doplnenie chýbajúceho kolagénu v tele. Teraz vám vysvetlíme, ako môže vplývať na kožu a pomáhať zastaviť vypadávanie srsti u psov.

Vypadávanie srsti u psa a kolagén

Kolagén je bielkovinou, ktorú aj veterinári všeobecne odporúčajú podávať psovi preventívne. Aby okrem pohybového aparátu mal v dobrom stave aj kožu a s tým aj srsť. Kolagén je súčasťou chlpových korienkov a vačkov v koži a od ich stavu sa odvíja kvalita a rast srsti. Zároveň, tak ako u ľudských vlasov, platí to, že na tvorbu keratínu v srsti potrebuje telo aminokyseliny, ktoré mu môže poskytnúť aj kolagén.

Podávanie Incapet Collagenu je prospešné nielen ako prevencia, ale aj v krízových obdobiach, napríklad ak za vypadávaním srsti stojí alergická reakcia. Jej následkom je nutkavé škriabanie kože. “Ak si ten psík kožu rozškriabe, nejakým spôsobom ju poškodí, vzniknú nejaké odreniny, tak je dobré potom použiť nejaké podporné prípravky na to hojenie, dá sa využiť kolagén, rôzne masti a podobne,” vysvetľuje MVDr. Hana Lešetická z veterinárnej kliniky BUDvet.

Ale aj počas bežného obdobia pĺznutia, ako je jar či jeseň, odporúča veterinárka podávanie kolagénu: “Veľmi dobre zasa fungujú napríklad rôzne kolagénové prípravky, ktoré vlastne podporujú tie jednotlivé chlpy a chlpové vačky, tá srsť je potom zdravšia, až tak nevypadáva, je lesklejšia.”

Incapet Collagen je český produkt, ktorý vznikol po úspechu “ľudského” kolagénu Inca Collagen. Oba kolagény sú 100% čisté a v prémiovej kvalite, vďaka výrobe šetrným enzymatickým štiepením z morských rýb vzniká účinný produkt, bioaktívny a pre telo človeka či psa prirodzený kolagénový hydrolyzát. Incapet Collagen má prirodzenú arómu rýb, vďaka ktorej psom veľmi chutí. Stačí im každý deň nasypať jeden sáčok s dennou dávkou do misky ku krmivu.

Kolagénový balíček pre psov s darčekmi

Veľký kolagénový balíček pre psov. 3x Incapet Collagen a k tomu hebká plyšová deka a bavlnený uzlík na hranie.

Ako môže psovi pomôcť Incapet Collagen:

 • podporuje štruktúru kože,
 • zlepšuje jej pružnosť, zvyšuje jej odolnosť, 
 • napomáha regenerácii kože pri zraneniach alebo poškodeniach,
 • pomáha aj pri liečbe kožných ochorení,
 • vďaka účinkom na kožu podporuje aj rast novej srsti,
 • zvyšuje kvalitu srsti, ktorá je vyživenejšia, krajšia a lesklejšia,
 • popri tom účinkuje Incapet Collagen ako podpora kĺbov a pohybového aparátu.

“Máme za sebou mesiac užívania morského kolagénu od IncaPet Collagen. Myslím, že väčšie zhodnotenie budem môcť robiť až po niekoľkomesačnom užívaní, ale za tento mesiac môžem určite povedať, že sa mi zdá, že sa všetkým našim psím dievčatám o niečo zlepšila srsť, je hebkejšia a vyzerá lepšie,” hodnotí Nikol Pospíšilová z českej chovateľskej stanice Bohemian Crystals.

Incapet Collagen s kožou a srsťou pomáha najmä zvieratám z útulku. Príbehy niekoľkých z nich popisujú zamestnanci Slobody zvierat: “Dohryzený psík Krašno, ktorý sa pobil s iným psíkom. Kolagén mu veľmi pomohol pri hojení rán a krásne rýchlo sa mu koža aj zasrstila.

Francúzsky buldoček Fred, s rozsiahlymi kožnými problémami – Incapet výrazne zmiernil príznaky a pomohol pri liečbe.”

vypadávanie srsti u psov

Ako ďalej riešiť vypadávanie srsti u psov 

Samozrejme opäť zdôrazňujeme, že ak si nie ste istí, či je vypadávanie srsti u vášho psa ešte v norme alebo nie, navštívte s ním veterinára. Môže vyžadovať liečbu antibiotikami, prípadne kortikosteroidmi. 

No ak sú príčinou napríklad parazity, odporúčanie znie: pravidelne psa odčervovať, dávať mu antiparazitárny obojok. Taktiež čo sa týka vnútornej výživy, okrem kolagénu mu môžete podávať biotín, zinok, vitamín E alebo rybí olej bohatý na omega kyseliny.

Pri ochoreniach kože zaobstarajte pre psa šetrný šampón a pravidelne ho umývajte podľa odporúčaní veterinára. Vypadávanie srsti počas jari a jesene môžete riešiť častejším vyčesávaním a kefovaním uvoľnenej srsti.

Ale predovšetkým sa pokúste spraviť všetko pre to, aby mal pes adekvátnu výživu. Kvalitná strava, dostatok vitamínov na podporu kože, ale aj Incapet Collagen sú základom pri prevencii problémov s vypadávaním srsti.

Incapet Collagen pre zvieratá so zľavou

Kolagén pre psy, mačky a kone nakúpite teraz o 5€ výhodnejšie cez e-shop. Zadajte v e-shope kód: S01000666  a objednajte.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×