Kolagén je pre naše telo prirodzený a v mladosti ho máme dostatok. So stúpajúcim vekom sa však jeho produkcia postupne znižuje a po 45. roku života sa už netvorí takmer vôbec.

Príznaky, ktoré nám prezrádzajú jeho nedostatok, však často prehliadame. Pripisujeme ich veku, ročnému obdobiu, stresu, alebo si povieme, že “my to tak jednoducho máme”. A pritom kolagén je z veľkej časti zodpovedný za to, ako vyzeráme a ako sa cítime. Otestujte sa, či si náhodou aj vaše telo nepýta túto zázračnú bielkovinu.

Príznak číslo 1 – pokožka

Vrásky sú neoddeliteľnou súčasťou starnutia. Ak sa vám ale na tvári aj v mladšom veku začnú tvoriť drobné mimické vrásky, a ich tvorbu sprevádzajú aj ďalšie problémy pleti, je možné, že potrebujete doplniť kolagén. Pleť je bez kolagénu dehydrovaná, stráca pružnosť, objavia sa padnuté viečka či kruhy pod očami, ale aj akné a podkožné zápaly. Kolagén tvorí až 70% bielkovín kože, preto je jeho nedostatok taký viditeľný. Pravidelné užívanie kolagénu pomáha zmierniť prejavy starnutia.

Príznak číslo 2 – vlasy

Mnohých z nás trápi vypadávanie vlasov. Tento problém vieme pripísať naozaj všetkému od genetiky až po nevhodnú stravu. Áno, na stav vlasov vplýva množstvo faktorov. Ak sú suché, slabé, často sa lámu a k tomu viditeľne rednú, vyskúšajte ich nadopovať kolagénom. Ten má veľmi výrazný vplyv na ich kvalitu, čoho dôkazom je aj to, že sa pridáva do množstva vlasových prípravkov. Aby ho ale telo dokázalo správne využiť, je potrebné ho doplniť najmä zvnútra.

Príznak číslo 3 – pohybová sústava

S pribúdajúcim vekom sa často dostavia aj bolesti pohybovej sústavy, a to ani nemusíte mať po 50tke, nehovoriac o bolestiach kĺbov spôsobených reumatizmom a artritíou. Môže sa citeľne zhoršiť celková pohyblivosť, ale aj napríklad regenerácia po zraneniach. Kolagén je najdôležitejšou stavebnou bielkovinou. Predstavuje 30% všetkých bielkovín v tele a tvorí až 70% sušiny kĺbových chrupaviek.

Príznak číslo 4 – nechty

Podobne ako pri vlasoch, aj stav nechtov pripisujeme väčšinou genetike. Alebo sa po rokoch snaženia o dopestovanie pekných a upravených nechtov vzdáme s tým, že my proste máme slabé nechty a nič sa s tým nedá robiť. Ak doplníte telu kolagén zvnútra, nechty sa ho doslova napijú. Budú pevné, pružné, s peknou hladkou štruktúrou na povrchu a hlavne  – nebudú sa toľko lámať.

Príznak číslo 5 – pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sú najčastejšie dôsledok nadmerného slnenia, ale problémom môžu byť aj hormonálne zmeny, dedičnosť, nekvalitná kozmetika, a podobne. Sú čiastočne prirodzeným prejavom starnutia, ale pozor, nie skôr ako po 50tke. Naša pokožka s nimi bojuje veľmi ťažko, našťastie užívaním kolagénu dokážete proces tvorenia pigmentových škvŕn spomaliť alebo zastaviť. Navyše, kolagén priaznivo pôsobí na celkové zosvetlenie pigmentových škvŕn a zjednotenie pleti.

Ako ste dopadli?

Pokiaľ si na základe vyššie uvedených príznakov myslíte, že nedostatok kolagénu by mohol byť aj váš problém, nezúfajte. Našťastie sa dá kolagén pomerne jednoducho doplniť pravidelným vnútorným užívaním. Existujú rôzne kolagénové doplnky, napríklad vo forme tabliet, kapsúl či dokonca injekcií. Najúčinnejšie je ale doplniť telu tzv. živý kolagén, ktorý sa po jeho užití správa tak, ako by si ho naše telo vyrobilo samo.

Článok vyšiel aj na webe vysetrenie.sk.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×