Vzrušujúci deň, na ktorý ste čakali mesiace, možno dokonca roky, nastal. Vaše nové šteniatko alebo mačiatko, či iné zvieratko je pripravené prísť do vášho domova. Prípadne si konečne doveziete vybrané zvieratko z útulku.

Dostali ste prepravku a jedlo, vybrali ste si miesto na výcvik a socializáciu a ste pripravení začať úžasné dobrodružstvo s malým chumáčikom, ktorý sa stane vaším najlepším priateľom. Či už vaše šteňa prichádza z radov šampiónov alebo z miestneho útulku, prvým krokom, ktorý nasleduje po jeho obstaraní, je výlet k veterinárovi. Ak si beriete zvieratko od chovateľa, pravidelnými prehliadkami u veterinára a potrebným očkovaním môže tento podmieniť predaj. Chovatelia zvyčajne dbajú na to, aby bolo o zvieratká aj v nových domovoch dobre postarané a mali aj potrebnú lekársku starostlivosť.

Ak si osvojíte najdúcha z útulku, kde mohol byť vystavený nákazlivým chorobám, okamžité vyšetrenie je ešte dôležitejšie.

[anchor-h2]

Návšteva veterinára pred prinesením zvieratka domov

Ak máte časový priestor, vyberte si a navštívte veterinára skôr, ako si zvieratko donesiete domov. Na mieste sa rozhliadnite a zistite, či je čakáreň čistá a či sa pomocný personál javí ako priateľský.

Veterinár si často urobí chvíľku času na rozhovor s potenciálnym novým klientom.

Je dôležité, aby ste veterinárovi svojho zvieratka dôverovali, keďže časom určite vyvstane množstvo otázok a je fajn mať lekára, ktorý zaobchádza s vašimi obavami s rešpektom.

Dozviete sa tiež informácie o pohotovostných hodinách, prípadne partnerskej klinike, ktorá zabezpečuje stálu službu mimo ordinačných hodín.

Veľká pravda o živote so zvieratkom je, že mimoriadne situácie sa zriedka objavujú počas štandardnej pracovnej doby. Bude užitočné vedieť, čo robiť v prípade, že vaše šteniatko či mačiatko dostane uprostred noci ušnú infekciu, a mať premyslený spôsob prepravy na veterinárnu pohotovosť.

Incapet Collagen pre zvieratá so zľavou

Incapet Collagen pre zvieratá so zľavou

Kolagén pre psy, mačky a kone nakúpite teraz o 5€ výhodnejšie cez e-shop.

Zadajte v e-shope kód: S01000666 a objednajte.

Ako zvieratko na prvú návštevu veterinára pripraviť?

Zvieratko prichádza prvýkrát k veterinárovi ako nepopísaná doska, tabula rasa, bez skúseností a bez akýchkoľvek očakávaní. Záleží najmä na profesionalite lekára, ako si prvú návštevu zapamätá a či mu zostane na celý život pozitívna alebo negatívna spomienka. Je však aj vo vašej moci zvieratku túto návštevu uľahčiť, a to tým, že sa na ňu spoločne pripravíte.

Kontrolujte svoju nervozitu

Zvieratko vycíti vašu nervozitu a tá sa prenesie naňho. Špeciálne dobré sú v tomto psy. Na návštevu k veterinárovi sa teda pripravte vopred. Nachystajte si do obalu všetky dokumenty, aspoň na mape si prejdite trasu, zvážte podmienky na ceste a možné dopravné zápchy a obmedzenia. Vopred si zbaľte tašku, nezabudnite pritom na možnosť, že psíkovi či mačičke príde počas jazdy v aute zle. Zabaľte si určite aspoň malé balenie vlhčených vreckoviek. Vďaka príprave vás nič nezaskočí a váš pokoj a rozvaha teda nemusia byť hrané, ale skutočné.

Oklamte nos

Ak idete k veterinárovi so psíkom alebo mačkou, navoňajte vankúšik alebo kus oblečenia upokojujúcou vôňou a zoberte ho so sebou. Psov upokojuje napríklad levanduľa alebo vanilka, mačky majú rady vôňu mačacej mäty, prípadne valeriány (kozlík lekársky).

Prepravka k veterinárovi

Ak zvieratko cestuje v prepravke, nemali by ste túto prepravku používať iba na cestu k veterinárovi. Veľmi rýchlo vznikne asociácia, ktorá spojí prepravku s negatívnym zážitkom. Preto zvieratko zoberte v prepravke na prechádzku (počas jazdy v aute), používajte ju aj doma a ponúknite zvieratku v nej maškrtu.

Obhliadnite si terén

Ak sa chystáte k veterinárovi so psíkom, navštívte ambulanciu, ak je to vo vašich možnostiach, deň vopred. Počas tejto návštevy si sadnite na minútku v čakárni, psíkovi ponúknite maškrtu, nechajte ho oňuchať miestnosť a jej vybavenie a potom sa poberte domov. Vďaka tejto prvej návšteve spozná pachy miesta a ďalší deň „naostro“ už nebude v strese z úplne neznámeho prostredia.

Zaregistrujte sa vopred online

Ak veterinár ponúka tú možnosť, zaregistrujte sa vopred online. Vyplníte požadované údaje v pohodlí domova a o to kratšie bude vaša návšteva v ordinácii trvať. Kratší čas strávený u veterinára ocení aj vystresované zvieratko.

Incapet Collagen + uterák pre psov

Incapet Collagen + uterák pre psov

Kolagén pre psy Incapet Collagen a jemný uterák, ktorý oceníte po kúpeli alebo očistnej sprche vášho miláčika.

Teraz vo výhodnom balíčku.

Čo vás a zvieratko čaká počas prvej návštevy veterinára

Nezabudnite si vziať so sebou doklady, ktoré ste k zvieratku dostali, napríklad lekárske záznamy od chovateľa alebo z útulku, aby ich veterinár mohol založiť do spisu vášho zvieratka.

Počas prvej návštevy by mal veterinár vypracovať anamnézu na základe nasledovných vyšetrení:

  • malého pacienta položí na veterinárnu váhu a zistí hmotnosť,
  • popočúva srdce a pľúca pomocou stetoskopu;
  • odmeria teplotu (teploty zvierat sa merajú rektálne);
  • prezrie oči, uši, nos, labky a genitálie;
  • skontroluje pokožku a srsť;
  • pozrie sa na zuby a ďasná;
  • prehmatá brucho a lymfatické uzliny;
  • vyšetrí výkaly (je vhodné priniesť vzorku) na prítomnosť červov (väčšina šteniatok aj mačiatok má škrkavky);
  • prediskutuje s vami pôvod zvieratka a akékoľvek otázky týkajúce sa kvality kŕmenia, zdravotných problémov, ako sú lieky proti červom, a budúcej starostlivosti, ako je čipovanie a kastrácia;
  • ak idete domov s liekmi alebo liečbou, uistite sa, že rozumiete kedy a ako sa majú podávať. Postupujte podľa pokynov v zozname a stanovte si harmonogram nasledovných návštev a očkovaní.

Čipovanie psíkov

Od septembra 2018 existuje na Slovensku povinnosť čipovať všetkých psíkov najneskôr do 12 týždňa veku. Túto povinnosť stanovuje majiteľom novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Za nezačipovanie trestá zákon majiteľa psa a aj veterinára, ktorý psíka nezačipoval a nezaevidoval do Centrálneho registra spoločenských zvierat. Čipovanie je dôležité aj kvôli ďalším prehliadkam a návštevám veterinára. Ten nesmie ošetriť nezačipovaného psa.

Majiteľovi neoznačeného psa hrozí pokuta 50,- Euro, pri firmách je sadzba pokuty od 400,- do 3 500,- Eur.

Výdavky na veterinárnu starostlivosť

Koľko bude prvá návšteva u veterinára stáť? Záleží na tom, kde bývate a kde si nájdete veterinára. Ceny za výkony sa líšia v závislosti od regiónu. Veterinári vo veľkých mestách zvyčajne pýtajú viac ako v menších sídlach. Najdrahšia je Bratislava. Pred prvou návštevou si teda pripravte od 20,- do 50,- Eur.

Zvieratko – jeden z najkrajších zážitkov v živote

Chov zvieratka môže byť jedným z najkrajších zážitkov, ktoré budete mať vo svojom živote, ale v mnohých ohľadoch to môže byť aj jeden z najdesivejších.

Vytvorenie solídneho vzťahu s dobrým veterinárom hneď od začiatku je nevyhnutným krokom k tomu, aby malo vaše zvieratko najlepšiu šancu na nádherný a zdravý život.

Aby bolo vaše zvieratko zdravé je dôležité zamerať sa najmä na jeho stravu, ktorá ovplyňuje celkové zdravie zvierat. Prečítajte si aké sú účinky kolagénu pre zvieratká a prečo je dôležité zaradiť ho do jedálnička.

Kolagénový balíček pre psov s darčekmi

Kolagénový balíček pre psov s darčekmi

Veľký kolagénový balíček pre psov. 3x Incapet Collagen a k tomu hebká plyšová deka a bavlnený uzlík na hranie.